czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Tempo naszego eksportu zbóż poza UE jest w tym sezonie o 70% szybsze niż przed rokiem

spot_img

Dane KE pokazują, że w ciągu 16 tygodni obecnego sezonu (zaczął się w lipcu 2022) wysłaliśmy poza Unię Europejską 1,055 mln ton zbóż w porównaniu do 624,13 tys. ton w analogicznym okresie sezonu 2021/22. Oznacza to wzrost tempa eksportu o blisko 70% w skali roku.

Eksport zbóż z Polski poza UE w ujęciu tygodniowym

W naszym eksporcie dominuje w tym sezonie pszenica. Od początku sezonu sprzedaliśmy poza UE 952,92 tys. ton pszenicy w porównaniu do 509,01 tys. ton w pierwszych 16 tygodniach sezonu 2021/22. Udział pszenicy sięga teraz 91% naszych wysyłek poza UE. Kolejne 5% stanowi kukurydza (50,93 tys. ton). Znaczną pozycją w naszym eksporcie jest jeszcze słód w ekwiwalencie ziarna z wynikiem 40,58 tys. ton (4%).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x