środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pomoc suszowa nie dla samotnego rolnika? Skończyły się pieniądze

spot_img

Samotni rolnicy zostali pozostawieni sami sobie. Trwający obecnie nabór pomocy suszowej zgodnie z zapisami obejmuje wyłącznie rodzinny, w skład której wchodzą osoby pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Oznacza to, że reszta rolników, która wiedzie samotny tryb życia z pomocy skorzystać nie może.

Pomoc suszowa nie dla samotnego rolnika
zdj:pixabay

Pomoc suszowa 2022 traktowana jest jako wsparcie socjalne

Henryk Kowalczyk, premier MRIRW wyjaśnił, że powodem powstania nowej formy pomocy jest fakt, że skończył się limit pomocy de minimis, więc wsparcie klęskowe jest wypłacane jako pomoc socjalna.

“Normalnie musielibyśmy skorzystać z limitu pomocy de minimis, a jego już nie mamy. Zostało ok. 20 mln zł, czyli tyle, co nic. Więc obchodzimy tę zasadę odszkodowań w wysokości 1000 zł/ha i dajemy do 10 tys. zł na rodzinę jako pomoc socjalna. Chcemy w ten sposób pomóc tym rolnikom, którzy się nie ubezpieczyli, a jednak ponieśli straty” – tłumaczył minister.  Jak dodał uruchomienie programu związane było również  z problemami z aplikacją suszową. “Chcieliśmy zadośćuczynić rolnikom za poniesione straty już teraz, a nie czekać do przyszłego roku”– mówił premier. 

Pomoc suszowa w 2022 r. nie przysługuje samotnym rolnikom?

Jak się okazuje niektóre Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informują, że pomoc suszowa w 2022 r. nie przysługuje rolnikom samotnym prowadzącym gospodarstwo rolne oraz w związku z zapisami w Instrukcji wypełniania wniosku o udzielenie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego rodziny, której zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami, zgodnie z którymi:

Pomoc przysługuje rodzinie:

– w skład której wchodzą osoby pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące;…”

Tak więc ten “genialny” plan nie rozwiązuje problemu. Rolnicy zderzają się z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi niezależnie od tego czy tworzą z kimś związek czy nie. Rozdzielanie pomocy w zaproponowany sposób to czysta dyskryminacja, która absolutnie nie powinna mieć miejsca. 

Co dalej z samotnymi rolnikami, którzy chcą ubiegać się o pomoc suszową? 

Wobec przedstawionej instrukcji ubiegania się o pomoc wynika, że samotni rolnicy są zdani sami na siebie. W fakcie utwierdzać może także wypowiedź ministra, który zadeklarował, że rolnicy którzy nie spełnią kryteriów pomocy społecznej i nie załapią się na rekompensatę w tym roku, a będą mieli szkody udowodnione protokołami strat za 2022 rok, otrzymają pomoc suszową w następnym roku. Według słów Kowalczyka rekompensaty mają być wypłacane do hektara w ramach nowego limitu pomocy de minimis. 

“Więc w tym roku wypłacimy część w ramach pomocy społecznej, a resztę będziemy uzupełniać w roku następnym” poinformował premier.

W związku z tą niedorzeczną sytuacją, Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW z prośbą o pilne wydanie interpretacji dla biur ARiMR w tym zakresie, lub odpowiednie uszczegółowienie instrukcji, aby nie było wątpliwości interpretacyjnych i rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo samodzielnie, również mogli otrzymać pomoc. 

O szczegółach tej sprawy będziemy informować gdy tylko pojawi się oficjalna odpowiedź ministerstwa.

źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zsik
zsik
1 rok temu

Te pisiorze to są chyba pojeby więcej na żadne wybory nie pójdę

Darek
Darek
1 rok temu

To co oni wyprawiają przekracza już granice absurdu pomoc suszowa na żonę –takich absurdów nie było za żadnych rządzących…..

Mirek
Mirek
1 rok temu

To będzie gwóźdź do trumny PiSu rodzina mająca kilka ha już dawno temu wydanych w dzierżawę na gębę dostanie 5tys, a samotny rolnik który faktycznie prowadzi gospodarstwo ma straty nie dostanie nic, to nie ma nic wspólnego z pomocą suszową i z rolnictwem to jest patologia

Maria
Maria
1 rok temu

Po co te głupie przepisy tworzyć i co tydzień zmieniać. Angażować sztab ludzi i robić zamieszanie.
Nierówne traktowanie rolników Susza jest susza u samotnego czy dla rodziny. Nadany nr i protokół powinien wystarczyć.
Napewno samotni pójdą na ģlosowanie bo warto żeby coś zmienić.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

4
0
Would love your thoughts, please comment.x