czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Żniwa 2022: Znamy ceny usług koszenia zbóż oraz prasowania słomy

spot_img

Żniwa w wielu regionach kraju rozpoczynają się na dobre. Pod kosę poszły już jęczmienie ozime oraz grochy. W kolejce czekają rzepaki oraz żyta.

Ile kosztuje obecnie koszenie zbóż oraz prasowanie słomy? Czy ceny są drastycznie wysokie? Sprawdziliśmy cenniki usługodawców w różnych województwach w kraju.

Wysokie koszty paliwa i inflacja wpływają na ceny usług

W tym roku szybująca inflacja i panująca drożyzna odbiły swoje piętno na każdym sektorze gospodarki. Szczególne odzwierciedlenie dają ceny paliwa oraz stali, czyli najważniejszych składowych w usługach rolniczych.

Olej napędowy w porównaniu do ubiegłego sezonu żniwnego jest niemalże dwa razy droższy. Ceny części zamiennych przyprawiają rolników o zawrót głowy. Kombajny i prasy muszą być jednak w pełni sprawne w trakcie prac. Nie można tutaj szukać pozornych oszczędności, które mogą skończyć się pożarem maszyny oraz zbóż na pniu i ścierniska. 

Usługodawcy zapowiadają podwyżki cen za koszenie i prasowanie słomy

Wśród rolników i usługodawców słyszy się o dużych podwyżkach. Racjonalne przeliczenie kosztów pracy i narzędzi sprawia, że ceny są często dwukrotnie wyższe niż przed rokiem. Wielu kombajnistów stwierdziło, iż za mniej niż 700 zł od hektara nie ma zamiaru wyjechać w pole.

Najwięcej zależy jednak jak zawsze od konkurencji na rynku, czyli ilości maszyn świadczących usługi w danej okolicy. Często we wsi znajduję się kilka kombajnów, które kolokwialnie mówiąc „muszą jeździć, aby się zwrócić”. Są również okręgi gdzie jest monopol i tu wówczas sytuacja jest bardziej korzystna dla usługodawcy. 

Usługa omłotu zbóż kształtuje się następująco :

 • 450-500 zł/ha kombajn John Deere T550i (woj. wielkopolskie) 
 • 550 zł/ha Claas Tucano 440 (woj. śląskie)
 • 500 zł /ha New Holland 5.80TC (woj. kujawsko-pomorskie)
 • 500-550 zł/ha Claas Tucano 320 (woj. warmińsko-mazurskie) 
 • 500-550 zł/ha Case 2188 (woj. mazowieckie)
 • 400-450 zł/ha lub 100 zł/t plonu New Holland CX 5.80 (woj. łódzkie)
 • 500-520 zł/ha Claas Lexion 560 (woj. zachodniopomorskie)
 • 500 zł/ha Rostselmash Vector (woj.kujawsko-pomorskie)

Usługa belowania słomy : 

 • prasa zwijająca stałokomorowa (120 cm) 12-16 zł/ szt
 • prasa zwijająca zmiennokomorowa (150-180 cm) 18-22 zł/szt
 • prasa kostkująca wysokiego zgniotu 300 zł/ha

Usługodawcy zaznaczają, że ceny są orientacyjne, a szczegółowa wycena zależy od ilości hektarów, rozdrobnienia pól, a także stanu plantacji. Jak można zauważyć ceny jednak nie wzrosły bardzo drastyczne, biorąc pod uwagę inflację i panującą drożyznę. Olej napędowy na stacjach staniał w ostatnim czasie nawet o 50 groszy, co ma już delikatne odzwierciedlenie w kosztach. 

Usługi świadczą już tylko duże maszyny

Wśród usługodawców próżno szukać kombajnów o małych gabarytach typu Bizon Super. Maszyny te są już często wykorzystywane tylko przez indywidualnych rolników na własne potrzeby. Przeliczając koszty wychodzi na to, że praca leciwymi Bizonami jest dużo droższa od nowoczesnych maszyn. Idzie to również w parze z przerobem oraz jakością omłotu. Przy nowoczesnych Claasach czy New Hollandach możemy mieć jeden problem, a mianowicie odwóz zboża. Małe gospodarstwa nie dysponują często przyczepami, które będą w stanie sprostać wydajności tych pożeraczy hektarów. 

Michał Piśny
Michał Piśny
Jestem rolnikiem z pasji i zamiłowania. Produkcja roślinna jest od wielu lat sektorem moich zainteresowań i działań. W okresie wegetacji spędzam dużo czasu na polach. Bardzo ważna dla mnie jest ochrona naszego miejsca pracy jakim jest gleba. W swojej pracy skupiam się na propagowaniu zrównoważonego rolnictwa. Obecnie studiuję rolnictwo na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Dokształcam się stale poprzez kursy i szkolenia. Jestem otwarty na kontakty z ludźmi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x