niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Znaczny wzrost obrotów

spot_img

Z podsumowania roku gospodarczego dla Grupy Amazone wynika, że jej obroty w minionym roku zamknęły się kwotą 655 mln Euro. Natomiast rok wcześniej było to 537 mln Euro. Sprzedaż maszyn wzrosła o 22%. Takie wyniki są zawdzięczane przede wszystkim z mocnej pozycji firmy na wszystkich ważnych rynkach eksportowych. Odpowiadają one za ponad 80% sprzedaży. Znaczny wzrost obrotów odnotowano w Niemczech, Francji, Polsce i Rosji. Ponadto znacznie wzrosła sprzedaż maszyn rolniczych w Austrii, Irlandii, Ukrainie i krajach bałtyckich. W USA i Kanadzie uzyskano pozytywne rezultaty dzięki stałemu rozwojowi własnej organizacji sprzedaży. Również na innych kontynentach – w Republice Południowej Afryki, Japonii i Australii, aktywność w dziedzinie sprzedaży rozwijała się znakomicie. Warto wspomnieć, że zwiększyła się też o ok. 2000 w minionym roku liczba zatrudnionych osób na całym świecie. Przedsiębiorstwo na badania i rozwój przeznaczyło ponad 5% obrotu. Oprócz tego zainwestowano dwucyfrową wartość w milionach euro w środki trwałe.

Większe moce przerobowe

Firma zwiększa swoje moce produkcyjne z uwagi na dalszy rozwój oferty produktów o dużej szerokości roboczej i produkowanych w większych seriach. Trzy lata temu otwarto zakład w Bramsche, a teraz trwa jego rozbudowa. Będą to dodatkowe hale o powierzchni 8000 m², co pozwoli w przyszłości wydajnie produkować wszystkie serie opryskiwaczy polowych Amazone. Oprócz tego przewidziano tam dodatkowe miejsce na kontrolę maszyn i optymalizację jakości tych wymagających od strony technologicznej produktów. Związane z tym przeniesienie mocy montażowych pozwoli rozbudować Global Parts Centers w Tecklenburg-Leeden, co pozwoli poprawić dostępność serwisu na całym świecie.

Punktowa aplikacja

Rozwój firmy widać też po nowych produktach i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od wiosny ubiegłego roku w polu pracują pierwsze opryskiwacze UX SmartSprayer. Wyposażono je w wysoce precyzyjną technologię kamer i przetwarzania obrazu firmy Bosch. Przez co są w stanie wykryć chwasty w uprawach rzędowych by punktowo zaaplikować w czasie rzeczywistym środki ochrony roślin. Korzystanie z takiej technologii pozwoli w przyszłości ograniczyć zastosowanie środków ochrony roślin nawet o 80%.  

Bezpośrednie dozowanie

Kolejne ciekawe rozwiązanie to nowy system bezpośredniego dozowania DirectInject oferowany dla zaczepianych opryskiwaczy polowych UX. Pozwala on szybko dozować lub wstrzymywać dawkowanie dodatkowych produktów podczas oprysku, w zależności od indywidualnych wymagań danej powierzchni. Jest to decydująca zaleta pozwalająca zaoszczędzić czas pracy, koszty maszyn i środków ochrony roślin, jednocześnie zmniejszając obciążenie środowisk. W maszynach uprawowych pojawi się nowy 6-belkowy kultywator Cobra do uprawy płytkiej. Oprócz optymalnego wymieszania pozostałości pożniwnych, wytwarza on dużą ilość drobnoziarnistej gleby. Zapewnia to roślinom optymalne warunki kiełkowania. Oprócz tego będzie nośnik narzędzi TopCut umożliwiający uprawę dostosowaną do warunków klimatycznych. W zależności od sytuacji można wybierać spośród różnych narzędzi. Główna zasada, którą się tu kierowano, była ultrapłytka uprawa dla ograniczenia parowania wody oraz zapewnienia optymalnych warunków kiełkowania.

Nowe pługi

Będą również nowe pługi obracalne. Półzawieszany Tyrok mający od 7 do 9 korpusów SpeedBlade. Jest on przewidziany do ciągników o mocy do 400 KM. Pług ma system automatycznego dopasowaniu szerokości pracy pierwszego korpusu AutoAdapt oraz system obrotu SmartTurn.  Z kolei pługi Teres mające te same zalety mogą być wyposażone w cztery do sześciu korpusów. Przewidziano go dla mniejszych klas ciągników.

Do gamy siewników punktowych Precea dołączył składany model o szerokości 6 metrów. Ta precyzyjna maszyna, którą przewidziano dla dużych prędkości roboczych obejmuje wersje nawet 12 rzędowe. Sprzęt może zostać opcjonalnie wyposażony w tylny zestaw do nawożenia lub przedni zbiornik FTender zapewniający maksymalną wydajność.

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x