piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Zapobiegnij wypadkowi – wymień osłonę wału!

spot_img

W ubiegłych latach, szczególnie w okresach wytężonych prac polowych, niestety dość często zmuszeni byliśmy informować o tragicznych wypadkach z udziałem sprzętu rolniczego w których ginęli lub odnosili ciężkie obrażenia, rolnicy, traktorzyści, operatorzy sprzętu rolniczego, czy też inne osoby uczestniczące w polowych i gospodarskich pracach. Często też przekazywaliśmy apele Policji i innych uprawnionych instytucji, o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP).  

Wymienią osłony wałów

W powyższym kontekście, z ważną i korzystną dla rolników inicjatywą, wystąpiła Wielkopolska Izba Rolnicza, która wraz z instytucjami współpracującymi, na obszarze całego województwa wielkopolskiego, planuje przeprowadzić akcję wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych. Jak podkreślają współpracujący z WIR specjaliści, jedynie odpowiedni dobór wału i kompletne osłony gwarantują bezpieczne jego użytkowanie. Bez tych elementów  niemożliwe jest też uruchomienie większości maszyn rolniczych. Natomiast, jak wskazuje rolnicza praktyka, niestosowanie się do zapisów instrukcji obsługi wału, uszkodzone osłony lub ich brak, a także ignorowanie zasad bezpiecznej pracy, stwarza poważne zagrożenia wypadkowe. 

Człowiek nie ma szans!

Z technicznego punktu widzenia, wały przegubowo-teleskopowe służą do przenoszenia napędu z ciągnika do podpiętej maszyny. Stanowią też zabezpieczenie przed przeciążeniem elementów napędowych pracującego urządzenia. Jeśli więc dojdzie do wypadku podczas używania wałów przegubowo-teleskopowych, skutki są zazwyczaj najcięższe. Jest tak z uwagi na dużą moc tych urządzeń (obroty powyżej 500 na minutę!). Jeżeli zatem dojdzie do pochwycenia przez pracującą maszynę, człowiek bezwzględnie nie ma szans na samodzielne uwolnienie się. Jak podkreślają specjaliści, bezpośrednią przyczyną wypadków może być np. zbyt luźne ubranie, długie włosy, a także przebywanie w strefie bezpośredniego zagrożenia. Prócz zachowania szczególnej ostrożności, niezmiernie ważna jest też jakość i prawidłowe zastosowanie osłon.

Terminy i szczegóły

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, akcja wymiany osłon zostanie przeprowadzona w najbliższych miesiącach i obejmie obszar całego województwa wielkopolskiego. Nowe osłony montowane będą w warsztatach szkół rolniczych współpracujących z WIR. Dodajmy, że przy realizacji akcji, z WIR współpracować będą pracownicy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oraz specjaliści z Państwowej Inspekcji Pracy i wielkopolskich szkół rolniczych. Szczegóły organizacyjne i terminy akcji w poszczególnych powiatach województwa wielkopolskiego, dostępne będą już wkrótce na internetowej stronie WIR.  

Źródło: WIR 
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x