środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Wybierz wilgotnościomierz

spot_img

Suche ziarno to podstawa dobrego i długotrwałego magazynowania. W żniwa z pogodą bywa róż-
nie, a bieżące kontrolowanie wilgotności zbieranego ziarna to gwarancja sukcesu w bezproblemowym przechowywaniu zboża.

Warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu i wyposażeniu w narzędzia ułatwiające odpowiednie magazynowanie owoców ciężkiej pracy. Aby zatem mieć pewność, że zbioru dokonujemy w odpowiednim momencie, warto pomyśleć o zakupie miernika poziomu wilgotności zbóż. W tym artykule omówimy pokrótce zasadę ich działania i przedstawimy w tabeli wybraną ofertę mierników dostępnych w popularnych sieciach handlowych.

Dwa typy urządzeń

Ze względu na sposób pomiaru popularne wilgotnościomierze rolnicze dzielimy na dwie kategorie: pojemnościowe i rozkruszowe. W urządzeniach na zasadzie pojemnościowej próbki analizowane są pod kątem wagi w stosunku do objętości. Metoda ta jest szybka, lecz wymaga dość dużych próbek, które podczas pomiaru mają bezpośredni kontakt z otoczeniem, co może zaburzać wyniki pomiaru.

Metoda rozkruszowa polega na zamknięciu próbek w zintegrowanym pojemniku. Tu wilgotność mierzona jest na podstawie przewodnictwa elektrycznego. Do pomiaru próbki rozdrabniane są w zależności od konstrukcji pojemnika. Wyróżniamy rozkruszanie przez ścisk lub zmielenie. Ten rodzaj badania wymaga niewielkich próbek oraz podaje wyniki bliższe wzorcowym, jednak wymaga on skrupulatnego oczyszczenia pojemnika po zakończeniu pomiaru. Każdy miernik posiada wbudowaną
bazę różnych rodzajów zbóż, roślin oleistych oraz traw odpowiednio skalibrowaną pod dane właściwości fizykochemiczne. Niektóre umożliwiają dodanie własnych pozycji, wymaga to jednak próbki wzorcowej, która będzie odnośnikiem dla dalszych pomiarów. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najpopularniejszych wilgotnościomierzy wraz z cenami.


Unimeter Digital firmy Kramp

Jest to miernik dokonujący pomiaru zmielonych ziaren, które przygotowywane są w zintegrowanym z korpusem młynku. Pozwala na pomiar 32 rodzajów roślin, których próbki odmierzamy wbudowaną w nakrętkę miarką (9 i 11 ml). Wynik pomiaru przedstawiony jest na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Urządzenie może zapisać i wyciągnąć średnią z 4 ostatnich pomiarów.
Wile 78
Miernik ten również działa na zasadzie rozkruszowej. Posiada zwarty, ergonomiczny korpus zakończony młynkiem. Zaprogramowany jest na 21 rodzajów roślin. System pozwala na zapis i obliczenie średniej ostatnich pomiarów Dużą zaletą jest podświetlany wyświetlacz ułatwiający odczyt w nocy lub w zacienionych pomieszczeniach.
Wile 55
Wilgotnościomierz bada ziarna metodą ściskową, z bazą skalibrowaną na 16 roślin. Jak w poprzednio wymienionych miernikach, wynik, który może być zapamiętany do dalszych obliczeń średniej, odczytujemy na cyfrowym, czytelnym wyświetlaczu.
ME MT PRO+
Kolejnym produktem firmy Kramp jest model ME MT PRO+, który dokonuje pomiaru metodą ściskową. Posiada on wbudowaną bazę 16 roślin. Niewątpliwą zaletą tego miernika jest duży, podświetlany wyświetlacz pokazujący kilka linijek, co znacząco ułatwia poruszanie się po
menu. Dodatkowym wyposażeniem jest port USB, dzięki któremu możemy aktualizować oprogramowanie oraz personalizować wyświetlane pozycje.
Serafin C-PRO
Jest to produkt marki Supertech, której jedynym dystrybutorem w Polsce jest firma Serafin P.U.H.

Zasada działania urządzenia opiera się na pomiarze rozkruszonego surowca. Próbki przygotowujemy za pomocą wbudowanych w zakrętkę miarek. Na uwagę zasługuje możliwość powiązania miernika z aplikacją smartfonową przez bluetooth, dzięki której można zapisywać wyniki poszczególnych pomiarów, dodawać zdjęcia oraz notatki. Inną ciekawostką jest wbudowany lokalizator GPS, za którego pomocą można powiązać pomiar z datą oraz lokalizacją (np. polem czy magazynem), co w znacznym stopniu ułatwia prowadzenie dokumentacji gospodarstwa.
DRAMIŃSKI GMM mini
Miernik działający na podstawie metody wagowej. Standardowo zaprogramowano 30 gatunków roślin. Bazę można jednak powiększyć o dodatkowe pozycje znajdujące się na stronie producenta,
a odbywa się to przez wbudowany port USB. Wyniki wyświetlane są na dwucalowym  wyświetlaczu LCD.
Gac Mini
Jest to miernik wyższej klasy, łączący w sobie pomiar przewodności i pojemności elektrycznej oraz ] masy ziaren. Finalny wynik wilgotności jest efektem pracy spersonifikowanego algorytmu
dokonującego interpretacji i zestawienia w całość wyników pomiaru poszczególnych metod. Kolejną cechą wyróżniającą ten miernik jest pomiar gęstości zadanej próbki (tylko w wersji PLUS).
Standardowo urządzenie zawiera bazę 16 roślin, którą można dowolnie edytować i powiększać z dostępnej na stronie producenta bazy.
DRAMIŃSKI GMDM
Jest to odpowiedź polskiego producenta na potrzeby rynku. Urządzenie również działa przy wykorzystaniu dwóch metod. Lista roślin zawiera pozycji z możliwością rozszerzenia. Zasilanie pochodzi z wbudowanej baterii i wystarcza na 45 godzin pracy.
GAC2100 BI
Ten wilgotnościomierz jest przeznaczony dla najbardziej wymagających klientów. Wykorzystywany głównie w laboratoriach, młynach czy punktach zbóż. Pomiar odbywa się tu w pełni automatycznie, urządzenie samo przygotowuje próbkę z wcześniej zasypanego zasobnika, co pozwala całkowicie wyeliminować błąd ludzki. Standardowa baza zawiera 16 pozycji, z możliwością rozbudowy. Co ciekawe, można tego dokonać za pomocą klawiatury urządzenia lub przy użyciu portu rozszerzeń. Dodatkowym atutem jest tryb samokontroli pomiędzy kolejnymi badaniami. Za laboratoryjną precyzję trzeba jednak zapłacić – dystrybutor oferuje to urządzenie w cenie 31 900 zł. Każdy z wymienionych mierników posiada zasilanie z baterii, co umożliwia dokonanie pomiarów w magazynach, skupach zbóż oraz w polu. Do wszystkich mierników dodawane są niezbędne akcesoria, takie jak: futerał, bateria, szczoteczka do czyszczenia i instrukcja obsługi.

Autor Albert Baran

Artykuł ukazał się w numerze AP7/2021. Jeżeli chcesz zobaczyć pełną treść artykułu zapraszamy do kontaktu

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x