wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Valtra prezentuje zupełnie nową serię ciągników

spot_img

Ciągniki Valtra gotowe do prac w rolnictwie precyzyjnym dzięki funkcjom automatycznego kierowania

Nowa seria G to zupełnie nowe ciągniki, plasujące się pomiędzy popularnymi Seriami A i N. Wraz z wprowadzeniem nowej rodziny ciągników popularny podłokietnik SmartTouch jest teraz dostępny dla wszystkich ciągników Valtra w segmencie 100–400 KM. Telemetria Valtra Connect jest standardem w modelach Versu Serii G, a modele Active i Versu są także wyposażone w wydajną hydraulikę wykrywającą obciążenie. Pojazdy Serii G dostępne są w czterech standardach wyposażenia: Basic, Komfort, Technologia i Technologia Pro. Klienci będą również mogli zamówić ciągniki Serii G z funkcjami specjalnie dostosowanymi w studio Unlimited.

„Seria G to uniwersalne ciągniki rolnicze, których można używać na przykład do prac
z ładowaczem czołowym, oprysków, produkcji pasz i uprawy warzyw. Obsługa takiego uniwersalnego ciągnika powinna być łatwa i bezpieczna, a pojazd powinien zapewniać komfortowe warunki pracy przy doskonałej widoczności oraz być wyposażony w mocną hydraulikę i ładowacz czołowy. Podsumowując, Seria G to kompaktowe, lecz wciąż potężne maszyny”
mówi Mikko Lehikoinen, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu.

Nowe pojazdy Valtra z Serii G łatwo nie tylko nabyć, ale także obsługiwać i serwisować. Zostały one zaprojektowane z myślą o wymagających pracach z ładowaczem czołowym, a głównym celem było zapewnienie najlepszej widoczności i komfortu. Wyposażenie pojazdu można dobrać według indywidualnych potrzeb, a do tego można dokładnie przewidzieć koszty eksploatacji dzięki specjalnym rozwiązaniom finansowym i umowom serwisowym. Usługi posprzedażowe Valtra Connect, Care & Go sprawiają, że koszty eksploatacji ciągnika są przewidywalne.

Nowoczesna i przestronna kabina

Pojazdy Serii G posiadają nowoczesne i przestronne kabiny, w których przeszklona powierzchnia to 5,7 m2, z czego 0,35 m2 to sam panoramiczny dach. Amortyzowana kabina wraz
z ogrzewaniem i klimatyzacją oraz podgrzewane lusterka i wtyczki USB do ładowania, które dostępne są wraz z dodatkowym zasilaczem, dodatkowo zwiększają komfort użytkowania ciągnika.

Modele Versu z interfejsem SmartTouch mogą zyskać dostęp do takich samych funkcji SmartFarming jak większe modele z Serii N i T. Dostępne są również modele Active, wyposażone w układ automatycznego prowadzenia i funkcje dla rolnictwa precyzyjnego, które można aktywować za pomocą terminala SmartTouch Extend.

Seria G została zaprojektowana tak, by stworzyć idealny ciągnik do prac z ładowaczem czołowym. Zapewnia doskonałą widoczność, dobry rozkład masy i ładowacz czołowy zintegrowany
z konstrukcją ciągnika.  Funkcja asystenta hydrauliki, która automatycznie zwiększa prędkość obrotową silnika, a także trzecia sekcja ładowacza czołowego (Live 3) umożliwiają jednoczesne korzystanie z aż trzech różnych funkcji ładowacza czołowego.

Oprócz prac polowych i rolniczych, pojazdy Serii G nadają się również do prac leśnych – tak jak wszystkie poprzednie ciągniki Valtra. Do takich zadań pojazdy Serii G można wyposażyć w wąskie błotniki, stalowy zbiornik paliwa, szyby poliwęglanowe, opony leśne, obrotowy fotel kierowcy
i osłonę kabiny. Można też zamontować na nich dodatkowy zestaw świateł, w skład którego wchodzą cztery przednie światła robocze, a także sześć świateł tylnych, które włączają się automatycznie podczas cofania, jeszcze bardziej ułatwiając pracę w ciemności.

Wszechstronna przekładnia do szerokiego zakresu zadań

Pojazdy Serii G wyposażone są w skrzynię biegów 24+24R z czterema zakresami i sześcioma biegami Powershift. Zmiana biegów od zakresu B do C oraz C do D następuje automatycznie, co znacznie ułatwia obsługę ciągnika, szczególnie na drogach. Hamulec postojowy zintegrowany jest z dźwignią zmiany biegów przód-tył, co jest rozwiązaniem charakterystycznym dla pojazdów Valtra. Ponadto kierowca może również zaprogramować własne ustawienia przekładni. Najwolniejsza prędkość robocza z wykorzystaniem biegu pełzającego to zaledwie 120 metrów na godzinę, co jest idealną opcją na przykład przy uprawie warzyw.

Modele Versu można obsługiwać tylko za pomocą dźwigni wielofunkcyjnej, zaś dzięki funkcji AutoTraction inne modele także nie wymagają zbyt dużego wykorzystania sprzęgła. Funkcja zatrzymania na wzniesieniu (hill-hold) pozwala utrzymać ciągnik w bezruchu nawet na stromych wzgórzach bez konieczności używania hamulca.

Modele HiTech posiadają otwarty układ hydrauliczny o wydajności 100 litrów na minutę, podczas gdy modele Active i Versu wyposażone są w układ hydrauliczny z czujnikiem obciążenia o wydajności 110 litrów na minutę. Z przodu i z tyłu pojazdu można zamontować do czterech bloków hydraulicznych. Modele Versu dostępne są z maksymalnie pięcioma zaworami hydrauliki zewnętrznej z tyłu i maksymalnie czterema z przodu.

Dostępny jest również przedni WOM. Przy wykorzystaniu WOM-u z tyłu pojazdu dostępna jest funkcja regulacji zależnej od prędkości jazdy oraz dwie dodatkowe prędkości WOM-u.

Niezawodny i kompaktowy silnik AGCO Power

Nowe pojazdy Serii G napędzane są niezawodnymi czterocylindrowymi silnikami AGCO Power
o pojemności 4,4 litra. Kompaktowy rozmiar silnika sprawia, że maska ciągnika jest niezwykle niska, co zapewnia doskonałą widoczność. Silnik spełnia wymogi normy emisji Stage V bez recyrkulacji spalin. Elektroniczny zawór upustowy spalin i wtrysk typu common rail firmy Bosch, wytrzymujący ciśnienie do 1600 barów, zapewniają szybką reakcję i wysoki moment obrotowy
w szerokim zakresie prędkości obrotowych silnika.

Przy jeździe na biegu B5 lub wyższym, wszystkie modele umożliwiają wykorzystanie trybu transportowego już przy prędkościach dostosowanych do jazdy w polu. Przy korzystaniu z WOM dostępna jest również tradycyjna funkcja Valtra Sigma Power Boost.

G125 Eco to oszczędny pod względem zużycia paliwa model EcoPower, pozwalający kierowcy wybrać tryb Power lub Eco, który obniża prędkość obrotową silnika przy jednoczesnym zwiększaniu momentu obrotowego aż do 555 Nm. Modele Valtra EcoPower pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a także chronią przyrodę oraz Twój słuch dzięki niższemu poziomowi hałasu.

Dane techniczne:

Moc (KM/kW)     Moc (tryb transportowy) (KM/kW)   M. obrotowy (Nm), (stand./tryb trans.)

G105            105/78                          110/82                                                             440/470

G115            115/85                          120/90                                                             460/510

G125ECO   115/85                          125/93                                                             518/555

G125 std     125/93                          130/97                                                             520/540

G135            135/100                       145/107                                                           550/560

Wszystkie ciągniki Valtra z Serii G, N, T i S mogą być wyposażone w systemy rolnictwa precyzyjnego. Zarówno ich układ automatycznego sterowania, jak i inne funkcje dla rolnictwa precyzyjnego są niezwykle łatwe w użyciu dzięki zastosowaniu wielokrotnie nagradzanego podłokietnika SmartTouch. Podobnie jak większe modele ciągników Valtra, pojazdy Versu i Active z nowej Serii G również mogą zostać wyposażone w te przydatne funkcje. Z kolei wykorzystanie telemetrii Valtra Connect umożliwia na przykład łatwe udostępnianie danych z ciągnika serwisantom bądź zarządcom gospodarstw.

W modelach serii G, N, T i S (100–400 KM) Valtra oferuje teraz nową funkcję Wayline Assistant wraz z automatycznym układem sterowania Valtra Guide. Wayline Assistant znacząco usprawnia proces automatycznego sterowania, pozwalając w łatwy sposób przechowywać w pamięci indywidualne linie nawigacyjne. Jest to szczególnie przydatne przy stosowaniu pestycydów
i nawozów.

„Wayline Assistant to najlepsza nowa funkcja dodana do automatycznego układu sterowania Valtra Guide od czasu jego premiery. Znacząco ułatwia wszystkie prace polowe, szczególnie na mniejszych i nieregularnych polach. Nasi klienci chętnie decydują się na wdrożenie nowych funkcji, które wprowadziliśmy na początku 2020 roku, zatem większość używanych obecnie systemów SmartTouch ma już do nich dostęp” – mówi Johan Grotell, specjalista ds. produktów technologicznych.

Wayline Assistant umożliwia także ręczne tworzenie segmentowanych linii na podstawie wyznaczonych krawędzi pola bądź linii już istniejących. Jeśli na polu przecina się wiele linii, to funkcja automatycznego sterowania wybiera tę najbardziej odpowiednią; podobnie jest podczas jazdy na uwrociu lub gdy krawędź pola jest ustawiona pod kątem.

Funkcja Wayline Assistant dostępna jest jako opcja w nowych ciągnikach Valtra, a w przypadku modeli wyposażonych w podłokietnik SmartTouch i dodatkowy ekran można ją bez trudu dodać. Taka modernizacja nie wymaga żadnych nowych części mechanicznych i polega na dokonaniu prostej aktualizacji oprogramowania przez autoryzowanego serwisanta. Klienci mogą także zakupić inne funkcje dla swoich urządzeń SmartTouch, w tym TaskDoc Pro, Section Control czy Variable Rate Control.

Agrirouter – synergia maszyn rolniczych z całym gospodarstwem

Gospodarstwa często posiadają ciągniki, kombajny i inne maszyny rolnicze wielu różnych marek. Jednak dla celów rolnictwa precyzyjnego, lepszej wydajności i identyfikowalności konieczna jest zwiększona wymiana danych pomiędzy różnymi maszynami i partnerami oraz stałe aktualizowanie planów upraw.

Valtra jest partnerem Agrirouter – usługi wymiany danych w chmurze. Agrirouter to neutralna platforma, na którą można przesyłać dane z ciągników bądź nawet całych gospodarstw,
a następnie udostępniać je innym maszynom, usługodawcom, doradcom, specjalistom planowania upraw, a nawet firmom przemysłu spożywczego.

Agrirouter zapewnia również dostęp do łatwego w użyciu oprogramowania do planowania upraw „NEXT” oraz modułu „NEXT Machine Management”, który pozwala na przesyłanie danych pomiędzy ciągnikami i narzędziami różnych marek. Użytkownicy zyskują również dostęp do narzędzia Wayline Converter, które umożliwia wykorzystanie w Valtra Guide linii nawigacyjnych utworzonych przez inne zautomatyzowane systemy. Do platformy Agrirouter podłączonych jest już ponad dziesięć różnych systemów do zarządzania gospodarstwami w różnych krajach, a jej zasięg rośnie z każdym miesiącem.

Rejestracja na platformie Agrirouter jest bezpłatna; można to zrobić na stronie www.my-agrirouter.com. Obecnie usługa dostępna jest w językach angielskim, francuskim i niemieckim, jednak wciąż dodawane są zarówno kolejne języki, jak i nowi partnerzy.

Nowa strategia, nowy wygląd

Nowa wizja firmy Valtra to zaoferowanie najlepszego poziomu obsługi klienta w całej branży. Firma nie skupia się na samym tylko ciągniku, ale obejmuje całościowe wrażenia użytkownika podczas pracy. Usługodawcy pracujący w rolnictwie, leśnictwie, na lotniskach i przy pracach komunalnych, nierzadko wykorzystujący po kilka maszyn jednocześnie, także chcą zoptymalizować proces eksploatacji swoich ciągników. Valtra wychodzi naprzeciw tym potrzebom, wprowadzając zupełnie nowe rodzaje usług.

„Wszystko zaczyna się od poznania zróżnicowanych potrzeb naszych klientów i współpracy
z naszymi partnerami w celu ich zaspokojenia. Dzięki naszemu studio Unlimited jesteśmy już liderem na rynku ciągników specjalnie dostosowanych do potrzeb klienta. W Studio modyfikowana jest aż jedna czwarta wszystkich nowych ciągników Valtra. Pragniemy rozszerzyć to zindywidualizowane podejście na przykład na nasze usługi cyfrowe, funkcje rolnictwa precyzyjnego i finansowanie. Szczególnie wiele nowych sposobów zaskoczenia i zachwycenia klienta oferuje nam cyfryzacja. Z naszego doświadczenia wynika, że ze względu na trwającą w rolnictwie rewolucję coraz większa rzesza klientów zainteresowana jest zaawansowanymi usługami. Sukces, jaki odniósł SmartTouch jest dobrym przykładem tego, jak wsłuchujemy się w prośby naszych klientów i wprowadzamy na rynek przyjazne dla klienta narzędzia w ramach procesu przechodzenia na rolnictwo precyzyjne. Naprawdę skupiamy się na kliencie i jego potrzebach, a wszystkie nasze działania wspierają tę postawę”
mówi Tommi Malinen, dyrektor ds. kluczowych klientów i strategii.

To najlepsze doświadczenie klienta budujemy wspólnie z AGCO, dostawcami i siecią sprzedaży,
a także naszymi partnerami z fabryki, działu badań i rozwoju, dostawcami usług serwisowych
i części zamiennych oraz z dealerami.

Wraz z wprowadzeniem na rynek Serii G, piątej generacji produktów Valtra, marka zaprezentuje także swój nowy wizerunek. Mimo, iż wiele elementów pozostanie niezmienionych, przykładowo logo i slogan „Your working machine”, to wiele innych szczegółów ulegnie jednak zmianie. Nowa estetyka będzie stanowiła kontynuację wyrazistego, skandynawskiego wizerunku marki Valtra.

„Nasz wizerunek został zaprojektowany tak, by był jeszcze bardziej elastyczny i możliwy do wykorzystania w przypadku innych zastosowań, szczególnie cyfrowych. Ponadto dobitniej podkreśla cechy marki Valtra: «specjalnie zaprojektowane, solidne i przyjazne użytkownikowi rozwiązania do ekstremalnych zadań»” mówi Pamela Engels, starszy kierownik ds. komunikacji i marketingu cyfrowego.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x