środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rozpoczyna się czas zbioru słomy prasą wielkogabarytową

spot_img

Każda maszyna musi zostać odpowiednio przygotowana przed wyjazdem w pole.  Praca w polu wiąże się bowiem z dużym obciążeniem i nierzadko zużyciem poszczególnych elementów. O tym, jak przygotować do pracy prasę wielkogabarytową, opowiemy na przykładzie modelu QUADRANT marki CLAAS.

„Źle przygotowana do pracy maszyna to często źródło wielu kłopotów” – mówi Paweł Baurycza, ekspert CLAAS. „Sprawność całej maszyny zależna jest od jej najsłabszego elementu. Szczegółowa, kompleksowa i regularna kontrola techniczna to podstawa sprawnej, bezpiecznej i wydajnej pracy w czasie zbioru” – dodaje. Jak się jednak okazuje, wielu operatorów bagatelizuje tych kilka czynności. Poniżej podajemy więc prostą instrukcję, jak odpowiednio przygotować maszynę przed wyjazdem w pole.

Po pierwsze – sprawdź synchronizację maszyny

Regulacje prasy powinny być wykonywane przez dwie osoby: jedna z nich obraca ręcznie koło zamachowe, a druga sprawdza regulacje. Wszystkie elementy w prasie, które wymagają kontroli synchronizacji, mają wskazania ułatwiające prawidłową ocenę położenia danego elementu. Są to najczęściej wybite punktakiem otwory np. na kołach zębatych napędzających wały aparatów wiążących lub na kole zamachowym prasy. Inne wskazania, w formie strzałki lub koloru czerwonego, można znaleźć na komorze wstępnej prasy, gdzie pracuje zgarniacz, lub na tłoku prasy, który porusza się wewnątrz głównej komory prasującej. Kontrole czy też regulacje synchronizacji pracy prasy zawsze powinniśmy zaczynać od ustawienia jej tłoka w przednim martwym punkcie.

Szczególną uwagę należy zwrócić przy zakupie używanej prasy lub przy częstym działaniu/zrywaniu zabezpieczenia na napędzie, aby nie doszło do kolizji elementów prasy.

Po drugie – wykonaj przegląd układu

Na początku każdego sezonu, jak również po każdym okresie dłuższego postoju maszyny, sprzęgło cierne koła zamachowego powinno zostać oczyszczone. Do tej czynności należy użyć sprężonego powietrza. Dodatkowo trzeba przeprowadzić procedurę rozruchu w celu oceny prawidłowej pracy sprzęgła ciernego. W układzie napędowym prasy znajduje się kilka wałków WOM. Aby zapewnić prawidłową pracę układu napędowego, wałki WOM należy cyklicznie smarować zgodnie ze wskazaniami instrukcji obsługi oraz kontrolować luzy. Ostatnim elementem dotyczącym układu napędowego jest kontrola i wymiana oleju w przekładniach pracujących w kąpieli olejowej. Tę czynność również powinno się przeprowadzać zgodnie z interwałem wskazanym we właściwej instrukcji obsługi.

Po trzecie – wyreguluj dobrze układ wiązania

Na układ wiązania składa się kilka elementów, które zawsze muszą pracować synchronicznie. Są to igły i aparaty wiążące. Jeśli chodzi o igły, kontroluje się przede wszystkim ich położenie względem aparatów wiążących:

  • wysokość – położenie odpowiedniego punktu na igle względem płytki zaciskającej sznurek;
  • górne martwe położenie igieł – w tej pozycji elementy wprawiające igły w ruch, czyli wahacz i korba, powinny być ustawione w jednej linii;
  • boczne położenie igieł względem tłoka – każda igła powinna opierać się o korpus aparatu wiążącego i być ustawiona równolegle;
  • położenie igieł względem tłoka – kontrola oznaczeń na elementach napędowych (korba, wałek i koła zębate) w górnym martwym punkcie tłoka prasy.

Aparaty wiążące typu Cormick tworzą pojedynczy supeł i nie pozostawiają resztek sznurka w cyklu wiązania. Prawidłowa praca aparatu wiążącego zależy od wielu czynników. Dlatego najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych reguł dotyczących zachowania czystości w obszarze aparatów wiążących (oczyszczanie ze smaru i kurzu) oraz zapewnienie odpowiedniej jakości sznurka, który jest podawany do aparatów wiążących dzięki igłom. Należy zwrócić szczególną uwagę na łączenie sznurka pomiędzy dwoma kłębkami. Supeł łączący powinien być płaski, a nie okrągły, tak aby mógł swobodnie przesunąć się w igle oraz aparacie wiążącym. Kolejna kwestią dotyczącą prawidłowego funkcjonowania układu wiązania jest właściwe przewlekanie sznurka i jego odpowiednie napięcie. Napięcie regulujemy na hamulcu sznurka, który powinien być ustawiony zgodnie z instrukcją obsługi. Należy się również upewnić, że hamulec jest utrzymywany w czystości i pozbawiony resztek plonu, które mogą powodować zmniejszenie naprężenia sznurka.

O sprzęt powinniśmy dbać codziennie

Jak podkreślają eksperci CLAAS odpowiednie dbanie i konserwacja prasy QUADRANT nie musi się ograniczać do przeglądów na koniec i przed sezonem żniwnym. „Na naszej codziennej liście zaraz po zakończeniu pracy prasą lub tuż przed rozpoczęciem pracy dnia kolejnego powinno znajdować się kilka prostych czynności, których wykonanie zapewni nam bezstresową obsługę oraz znacznie zwiększy żywotność maszyny” – przekonuje Paweł Baurycza. Codzienny przegląd powinniśmy zacząć od usunięcia nadmiaru smaru z aparatów wiążących (może się nagromadzić z uwagi na układ centralnego smarowania) i kontroli ilości smaru w systemie automatycznego centralnego smarowania. Następnie należy oczyścić prasę, a w szczególności urządzenia do wiązania, z zanieczyszczeń i resztek materiału. Oczyścić również czujniki które nadzorują pracę zespołu napędowego aparatów wiążących i igieł. Na koniec sprawdzamy napięcie łańcuchów napędowych podbieracza. Po przygotowaniu maszyny należy włączyć wałek WOM i jeżeli prasa pracuje normalnie bez niepożądanych hałasów – jest gotowa do wyjazdu na pole.

Źródło:materiał prasowy

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x