poniedziałek, 26 lutego, 2024

Jaki siewnik do kukurydzy wybrać?

spot_img

Kukurydza w ciągu ostatnich 20 lat stała się niezwykle popularną rośliną na Polskich polach. W tym też okresie nastąpił ogromny postęp w kwestii narzędzi i maszyn do jej produkcji. Jedną z najbardziej istotnych, o ile nie najistotniejszą kwestią jest siew, bowiem kukurydza jak mało która z roślin uprawnych, nie znosi konkurencji, dlatego też postęp poczyniony właśnie w siewnikach jest najbardziej imponujący.

Siewnik do kukurydzy – mechaniczny czy pneumatyczny?

Pierwsza decyzja, którą musi podjąć jest wybór pomiędzy siewnikiem mechanicznym lub pneumatycznym.

Mechaniczne siewniki do kukurydzy

W mechanicznym siewniku do kukurydzy za dozowanie nasion odpowiedzialny jest aparat wysiewający pobierający nasiona z zbiornika i wrzucający je w bruzdę formowaną przez redlicę. Do zalet takiej maszyny można zaliczyć prostotę, niską cenę czy niską masę. Niestety jest to rozwiązanie precyzją znacząco odstające od pneumatycznego systemu wysiewu, a prędkość pracy to między 7 a 9 km/h, dlatego jest to rozwiązanie obecnie niszowe.

Pneumatyczne siewniki do kukurydzy

Z pneumatycznymi siewnikami do kukurydzy sprawa również nie jest taka oczywista, ponieważ rozróżniamy zasadniczo dwa systemy, podciśnieniowy oraz nadciśnieniowy. Który lepszy? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnego profilu gospodarstwa.

Podciśnieniowe siewniki do kukurydzy

W podciśnieniowych siewnikach do kukurydzy ziarno przysysane jest do tarczy a następnie „jest odklejane” i trafia kanałem do bruzdy. Owe rozwiązanie sprawdza się w nazwijmy to mniejszych gospodarstwach. Pozwala na precyzyjny siew z prędkościami około 10-11km/h, niezwykle istotne jest, że taki siewnik pozwala na pracę, gdy gleba jest mokra.

Nadciśnieniowe siewniki do kukurydzy

Siewniki nadciśnieniowe wymagają zazwyczaj większych mocy oraz wydatków hydrauliki. Zasada działania podobna jest do siewników podciśnieniowych z tym, że nasiona po opuszczeniu tarczy są za pomocą strumienia powietrza wstrzeliwane w glebę. Pozwala to na precyzyjną pracę nawet przy prędkościach rzędu 17km/h. Jest to rozwiązanie sprawdzające się w gospodarstwach wielkoobszarowych lub przedsiębiorstwach usługowych, gdzie do obsiania są znaczne areały.

Warto rozważyć zakup maszyny z systemami rolnictwa precyzyjnego, jak chociaż by Section Control, dzięki temu zyskamy sporą oszczędność nasion oraz zredukujemy konkurencję między roślinami na klinach lub poprzeczniakach. Oczywiście standardem w praktycznie wszystkich siewnikach do kukurydzy jest podsiewacz nawozu, pozwalający na podsiew np. Polidapu. Warto również siewnik doposażyć w podsiewacz mikrogranulatu oraz aby zapewnić sobie niesłychanie równomierne wschody warto wybrać siewnik z systemem zmieniającym siłę docisku sekcji w zależności od zwięzłości gleby.

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x