poniedziałek, 4 grudnia, 2023
spot_img

Kompaktowe brony talerzowe o szerokości roboczej 3m – przegląd rynku

spot_imgspot_img

Kompaktowe brony talerzowe są bardzo uniwersalnymi narzędziami uprawowymi. Przeglądamy ofertę wybranych narzędzi o szerokości roboczej 3 m. 

Kompaktowe brony talerzowe Kompaktowe brony talerzowe są nieodłącznym narzędziem w wielu technologiach bezorkowej uprawy gleby. Pozwalają zarówno płytko zerwać ściernisko, jak i przygotować obfite w resztki roślinne pole do siewu. Podczas zrywania ścierniska na bronie można zamontować także siewnik międzyplonów. Brona talerzowa sprawdza się również podczas mieszania nawozów organicznych z glebą. Narzędzia te są równie uniwersalne w tradycyjnej uprawie płużnej. Standardowym wyposażeniem każdej kompaktowej brony talerzowej jest wał. Zmieniając jego położenie, reguluje się głębokość pracy narzędzia. Wał wyrównuje powierzchnię pola oraz kruszy większe grudy gleby. Producenci oferują kilka typów wałów: od wałów strunowych i rurowych po pierścieniowe z wieloma możliwościami wyboru pierścieni. Talerze są indywidualnie zabezpieczone przed uszkodzeniami. Producenci stosują zabezpieczenia za pomocą elementów gumowych, sprężyn płaskich oraz śrubowych. Aby powierzchnia pola pomiędzy kolejnymi przejazdami była równa, producenci montują boczne ekrany. Oprócz tego skrajne talerze mogą mieć mniejszą średnicę bądź inną konstrukcję.

 

Kompaktowe brony talerzowe Horsch Joker

Zawieszany Horsch Joker 3CT to narzędzie, którego masa, w zależności od zastosowanego wału, zmienia się w zakresie 1600–2600 kg. Na maszynie zamontowane są 24 talerze o średnicy 520 mm. Są one ustawione pod kątem 17 stopni. Wyróżnikiem maszyn Horscha jest mocowanie 2 talerzy na jednym ramieniu. Producent zyskał dzięki niemu większy odstęp pomiędzy talerzami. Większy odstęp zmniejsza ryzyko zapchania się maszyny. Talerze są zabezpieczone gumowymi wałkami. Przed nadmiernym przerzucaniem gleby chronią skrajne talerze łopatkowe oraz ekrany boczne. Minimalne zapotrzebowanie mocy producent określa na 90–120 KM zależnie od wyposażenia maszyny. Głębokość pracy regulowana jest za pomocą wału. Regulacji dokonuje się ręcznie lub hydraulicznie. Na bronie można zamontować siewnik poplonów MiniDrill. Zbiornik mieści 400l, a napędzany elektrycznie aparat wysiewający może być sterowany z komputera ciągnika przy wykorzystaniu standardu ISOBUS. Wysiew odbywa się pneumatycznie, a wentylator jest napędzany silnikiem hydraulicznym. Do jego zasilania wymagany jest minimalny przepływ 20 l/min. Na liście wyposażenia dodatkowego znajdziemy także aplikator gnojowicy.

AT oraz ATO z Agro-Maszu

W segmencie zawieszanych maszyn o szerokości do 3 m firma Agro-Masz oferuje brony AT o szerokościach 2,5; 2,7 i 3 m. Masa maszyn w zależności od wyposażenia wynosi odpowiednio: 940, 1040 oraz 1200 kg. Zapotrzebowanie mocy zostało określone na 90–130 KM. Maksymalna głębokość robocza to 14 cm. Dzięki hydropakowi do bron można łatwo podczepić siewnik, tworząc agregat uprawowo-siewny. Udźwig sprzęgu to 1,5 t. Do wyboru są 2 średnice talerzy: 510 lub 560 mm. Talerze zamocowano na piastach bezobsługowych, a ramiona mocujące są zabezpieczone gumowymi wałkami. Głębokość pracy reguluje się za pomocą wału. Do wyboru jest regulacja mechaniczna lub hydrauliczna. Wyrównaną powierzchnię pola zapewniają boczne ekrany. Trzymetrowa brona ATO 30 jest podparta na wale oponowym. Przy zastosowaniu talerzy o średnicy 560 mm oraz masie własnej 1880 kg zapotrzebowanie na moc wynosi 100 KM. Na bronie można także zamocować hydropak. Dodatkowym wyposażeniem wszystkich maszyn jest siewnik poplonu SP. Siewnik jest napędzany od koła. Komputer sterujący może współpracować z systemem GPS. W opcji siewnik można doposażyć m.in. w czujnik poziomu ziarna.

Kompaktowe brony talerzowe Mandam GAL, TAL oraz SAL

Gliwicki producent oferuje 3 rodziny kompaktowych bron talerzowych różniące się sposobem amortyzacji talerzy. Brona talerzowa TAL-C dzięki zastosowaniu sprężynowo amortyzowanych zespołów roboczych (resor o wymiarach 100×13) najlepiej sprawdza się na zakamienionych glebach. Talerze uzębione o średnicy 560 mm mocowane są bezpośrednio do bezobsługowych piast. Brona występuje także w wersji półzawieszanej TAL-K. Podwozie transportowe jest umieszczone pomiędzy 2. rzędem talerzy a wałem. Zamontowane w bronie talerzowej GAL-C zabezpieczenie gumowe na bezobsługowych piastach powoduje skuteczne pocięcie resztek pożniwnych uzębionymi, agresywnymi talerzami. Maszyna występuje także w wersji z podwoziem transportowym. Uzupełnieniem oferty są brony SAL z zabezpieczeniem za pomocą sprężyn śrubowych. Wszystkie brony można wyposażyć w szeroką gamę wałów. Lista wyposażenia opcjonalnego jest także długa.

Farmet Softer i Diskomat

Czeski producent oferuje 2 rodziny kompaktowych bron talerzowych. Maszyny serii Softer występują z talerzami o średnicy 510 lub 560 kg. Ramiona mocujące talerze są zabezpieczone gumowymi wałkami. Talerze pracują na głębokości do 12 cm. W wersji zawieszanej brony są oferowane w szerokościach2,5 oraz 3 m. Masa maszyn to odpowiednio 1400 oraz 1540 kg. Talerze bron Diskomat są zabezpieczone sprężynami śrubowymi, a maksymalna głębokość pracy to 18 cm. Za każdym rzędem talerzy o średnicy 620 mm znajduje się deflektor rozbijający grudy gleby. Talerze są przykręcone do bezobsługowych piast. W obu typach maszyn mocowane są boczne ekrany. Głębokość pracy jest regulowana za pomocą tylnego wału. Na bronach można zamontować siewnik poplonów Micro Drill. Producent zapewnia bogaty wybór wałów.

Kompaktowe brony talerzowe Kobalt, Kwarc i Koral

W ofercie firmy Bury Maszyny Rolnicze znajdują się 3 rodziny kompaktowych bron talerzowych. We wszystkich modelach talerze są mocowane do bezobsługowych piast, a piasty z ramą łączą resory. Brony Kwarc są oferowane w szerokościach 2,5 oraz 3 m. Talerze mają średnicę 610 mm. Brony Koral są oferowane w szerokościach 1,7; 2,0; 2,3; 2,5; 2,7; 3,0 m. W maszynach można zmieniać rozstaw sekcji roboczych. Bronę można doposażyć w wał pierścieniowy lub rurowy. Dodatkowo można zamontować hydropak. W bronach Kobalt o szerokościach 2,5 i 3 m można zmieniać kąt natarcia talerzy.

Lemken Rubin i Heliodor

W segmencie małych maszyn Lemken oferuje brony Rubin 10, Rubin 12 oraz Heliodor. Brony rodziny Rubin 12 Kompaktowe brony talerzowe pozwalają na uzyskanie głębokości pracy do 20 cm. Dwa rzędy uzębionych talerzy o średnicy 736 mm są amortyzowane sprężynami śrubowymi. Maszyny Heliodor z talerzami o średnicy 510 mm są przeznaczone do płytkiego zrywania ścierniska. Brony Rubin 10 z talerzami o średnicy 645 mm pracują na głębokości do 14 cm. Są lżejszą wersją bron Rubin 12. Nacisk talerzy i amortyzację zapewniają sprężyny śrubowe.

Więcej na temat kompaktowych bron talerzowych marki UNIA, POM Brodnica, Bomet oraz Amazone przeczytasz w czerwcowym numerze naszego miesięcznika  Agro Profil 06/2020 od strony 57 – ZAMÓW TERAZ

 

Uprawa uproszczona – Publikacja specjalna Agro Profil

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników