czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Czy rolnicy z łodzkiego mają szanse na dofiansowanie studni?

spot_img

Dziś (27 lipca 2020 r.), Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o umożliwienie  rolnikom ubiegającym się o dofinansowanie na wykonanie studni głębinowej w ramach działania pn.: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” (PROW na lata 2014–2020), rozpatrzenia ich wniosków przez ARiMR bez konieczności dołączania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Proceduralnie wykluczeni?

Problem polega na tym, że w województwie łódzkim wydanie takiej decyzji następuje po wykonaniu odwiertu i zatwierdzeniu przez starostwo zasobów wodnych. Natomiast w przypadku naboru wniosków PROW, konieczne jest uzyskanie tej decyzji wcześniej, aby rolnik ubiegający się o dofinansowanie z „Modernizacji gospodarstw rolnych” mógł dostarczyć dokumenty w odpowiednim terminie. W ubiegłym roku, z powodu braku tego rodzaju decyzji, ARiMR pozostawiła bez rozpatrzenia wnioski całej grupy rolników ubiegających się o wsparcie na wykonanie studni głębinowej z województwa łódzkiego. Dlatego też, zgodnie z wnioskiem KRIR, decyzję środowiskową powinno się móc dołączyć w czasie składania wniosku o płatność. To palący problem, szczególnie że podstawową regułą przydzielania środków z funduszy Unii Europejskiej jest zasada równości szans. Kolejny nabór planowany jest na październik 2020 roku.  Do tematu powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników