czwartek, 28 października, 2021
spot_img

Czy rolnicy z łodzkiego mają szanse na dofiansowanie studni?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Dziś (27 lipca 2020 r.), Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o umożliwienie  rolnikom ubiegającym się o dofinansowanie na wykonanie studni głębinowej w ramach działania pn.: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” (PROW na lata 2014–2020), rozpatrzenia ich wniosków przez ARiMR bez konieczności dołączania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Proceduralnie wykluczeni?

Problem polega na tym, że w województwie łódzkim wydanie takiej decyzji następuje po wykonaniu odwiertu i zatwierdzeniu przez starostwo zasobów wodnych. Natomiast w przypadku naboru wniosków PROW, konieczne jest uzyskanie tej decyzji wcześniej, aby rolnik ubiegający się o dofinansowanie z „Modernizacji gospodarstw rolnych” mógł dostarczyć dokumenty w odpowiednim terminie. W ubiegłym roku, z powodu braku tego rodzaju decyzji, ARiMR pozostawiła bez rozpatrzenia wnioski całej grupy rolników ubiegających się o wsparcie na wykonanie studni głębinowej z województwa łódzkiego. Dlatego też, zgodnie z wnioskiem KRIR, decyzję środowiskową powinno się móc dołączyć w czasie składania wniosku o płatność. To palący problem, szczególnie że podstawową regułą przydzielania środków z funduszy Unii Europejskiej jest zasada równości szans. Kolejny nabór planowany jest na październik 2020 roku.  Do tematu powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
595ObserwującyObserwuj
8,930SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły