poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Jubileuszowy AGROTECH

spot_img

Za nami 25 jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech, które odbyły się w dniach 15-17 marca w Kielcach. Były one okazją na premiery nowych ciągników i maszyn towarzyszących. | Krzysztof Grzeszczyk

Podczas tej edycji udział brało 750 wystawców z 25 krajów. Swoją ofertę zaprezentowali na powierzchni ponad 66 tys. m2 w 11 halach i na terenie wokół nich. Agrotech to okazja na premierowe odsłony nowych traktorów. Na stoisku Same Deutz-Fahr odbyła się polska premiera ciągnika Deutz-Fahr 5D Keyline. W jej skład wchodzą 4 modele z 3-cylindrowym silnikiem FARMotion o mocy od 65, 75, 84 i 92 KM. Spełnia on normę emisji spalin Stage IV z zastosowaniem układu recyrkulacji spalin EGR i katalizatora utleniającego DOC. Do wyboru jest przekładnia 15+15 ECO lub 30+30 ECO, gdzie prędkość 40 km/h osiągana jest przy zredukowanych obrotach wału korbowego silnika.

Mocniejsza Proxima

Na stoisku Zetor Polska wystawiono ciągnik Proxima CL 110 z 4-cylindrowym silnikiem o mocy 106 KM. Seria CL to traktory o mocy od 76 do 106 KM. Jednostki napędowe charakteryzują się niskim zużyciem paliwa i prostą konstrukcją bez zbędnej elektroniki, do eksploatacji nie jest potrzebny AdBlue. Skrzynia biegów dysponuje 12 biegami do przodu oraz 12 biegami wstecznymi oraz wyposażona jest w rewers mechaniczny. Charakterystyczna dla ciągnika jest komfortowa i bezpieczna kabina, której istotą jest duża przestrzeń wokół kierowcy z optymalną widocznością na wszystkie strony. Ciągnik Utilix CL był oferowany dotychczas z przekładnią hydrostatyczną, a na targach wystawiono sprzęt z przekładnią mechaniczną. Kolejna nowość to Crystal HD i Forterra HD. W tej ostatniej serii dokonano wielu zmian. Są one widoczne m.in. w wyżej zamontowanej kabinie. Premierę miała również nowa linia ładowaczy czołowych Zetor System dla całej serii modelowej, które powstają we współpracy z firmą Metal-Fach.

Nowe przekładnie

Wśród ciągników New Holland zaprezentowano rozszerzoną serię T6 o silniki 6-cylindrowe o pojemności 6,7 l. Premierę miał model T6 180 DCT z przekładnią Dynamic Command – osiem biegów zmienianych pod obciążeniem i trzy zakresy. W tej serii są dostępne modele z przekładnią Electro Command i Auto Command. Do znanej serii T5 dołączyła również seria 4 modeli (od 110 do 140 KM) ze skrzynią bezstopniową Auto Command. Wystawiono model T5.140 A. W tym roku mija 100 lat od zbudowania ciągnika Fiat Agri, z tej okazji powstała jubileuszowa seria ciągników T5. 120 Electro Command i T5. 115 Dual Command w barwach nawiązujących do wówczas produkowanych traktorów. Każdego z powyższych modeli powstało tylko 100 szt.

Rolnictwo precyzyjne

Koncern CNH będzie oferować nowe rozwiązania rolnictwa precyzyjnego pod logiem AGXTEND. Pierwszym z nich jest skaner glebowy SOIL X PLORER, który mierzy fizyczną strukturę gleby do 1 m w głąb. Kolejnym jest CROP X PLORER – czujnik azotu i biomasy. Na uwagę zasługuje również elektrocherbicyd X Power – rozwiązanie wykorzystuje generator prądu zamontowany na tylnym TUZ, a na przednim podnośniku są zamontowane szczotki, które dotykając roślin pod wpływem działania prądu o dużym napięciu niszczą je. Do oferty trafią inteligentne stacje pogodowe FARM XTEND. Wśród nich są trzy czujniki. Jeden służy do mierzenia wilgotności gleby na kilku głębokościach. Jest również stacja pogodowa i stacja do mierzenia opadów deszczu.

Nagrodzeni w Kielcach

Targi Agrotech są okazją do przyznania Złotych Medali Targów Kielce i wyróżnień. Podczas ostatniej edycji nagrodzono:

• Kombajn zbożowy New Holland CX6.80 za nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne poprawiające jakość i wydajność pracy kombajnu oraz ergonomię pracy operatora.
• Ciągnik rolniczy Fendt 516 Vario za rozwiązania konstrukcyjne poprawiające bezpieczeństwo i komfort pracy.
• Maszyna do zbierania kamieni HUSARYA SCS-100 za innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne zwiększające szybkość i dokładność pracy w różnych warunkach.
• Opryskiwacz rolniczy przyczepiany 4200/30/ALU GOLIAT z Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych z Brześcia Kujawskiego za rozwiązania poprawiające ochronę roślin podczas wielokrotnych przejazdów oraz umożliwiające wykorzystanie w rolnictwie precyzyjnym.
• Bezdotykowy czujnik do mapowania i zmiennej głębokości uprawy AgXtend SoilXplorer za technologię umożliwiającą zrównoważone zarządzanie glebami mającą wpływ na zwiększenie efektywności i wydajności gospodarstwa.
• Żyto jare BOJKO wyhodowane przez Hodowlę Roślin Smolice Sp. z o.o. Grupa IHAR za wysoką odporność na choroby oraz przydatność w uprawach ekologicznych.
• Soja GL MELANIE wyhodowana przez Saatzucht Gleisdorf GmbH Austria zgłoszona przez IGP Polska Sp. z o.o. Sp. K z Poznania za doskonałe wyniki plonowania i dużą zawartość białka paszowego.
• Portal internetowy www.igrit.pl opracowany i zgłoszony przez Internetową Giełdę Rolniczą i Towarową Sp. z o.o. z Gniezna za największy w Polsce portal internetowy z ofertami sprzedaży/kupna płodów rolnych, surowców rolniczych, owoców, warzyw, środków do produkcji rolniczej.

Wyróżnienia

• Zestaw kosiarek tylnych Fendt Slicer 911 TL za rozwiązania poprawiające niezawodność i bezpieczeństwo obsługi.
• Agregat HORSCH TERRANO 4FX+zbiornik przedni PARTNER FT 1600 za uniwersalność zastosowania w różnych warunkach glebowych.
• Wóz asenizacyjny model HV18 REXAGER produkowany przez MEPROZET KOŚCIAN S.A za rozwiązania konstrukcyjne poprawiające właściwości trakcyjne oraz nacisk na glebę.
• Oprogramowanie do zarządzania produkcją polową – Gate Keeper opracowany przez FARMPLAN W. Brytania zgłoszony przez KST Konsulting Sp. z o. o. Poznania za aplikację wspomagającą zarządzanie gospodarstwem rolnym.

spot_img

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników