czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Nowa ładowarka Kramer ważnym wsparciem w pracy rolników

spot_imgspot_img

Kompaktowe wymiary w połączeniu z wysoką wydajnością – tak w skrócie można określić nową ładowarkę teleskopową, którą przedstawi Kramer na wspólnym stoisku z John Deere podczas targów Agrotech Kielce (15-17 marca).

Ładowarki teleskopowe są nieocenionym pomocnikiem w wielu gospodarstwach rolnych. Najczęściej wykonywane przez rolników prace ładowarkami to: załadunek paszy do wozów paszowych, usuwanie i załadunek obornika, przenoszenie balotów, załadunek płodów rolnych, nawozów, palet z różnymi materiałami, sprzątanie (z zamiatarką) czy transport.

Maszyną, która może być ważnym wsparciem w wymienionych obszarach jest Kramer KT407, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana została podczas targów Agrotech Kielce (15-17 marca).

 

Po pierwsze: wszechstronność maszyny

Rosnące zainteresowanie ładowarkami teleskopowymi wynika między innymi z ich uniwersalności. Maszyny te w razie potrzeby można wykorzystać nie tylko w pracach rolniczych, lecz także w pracy firm usługowych, komunalnych, tartakach, magazynach czy w niektórych gałęziach przemysłu.

– Ładowarki stosowane w gospodarstwie rolnym muszą być przede wszystkim uniwersalne, przystosowane do różnych zadań. Wszechstronność to jedna z głównych zalet ładowarki Kramer KT407. Maszyna charakteryzuje się udźwigiem na poziomie 4 ton i maksymalną wysokością podnoszenia aż do 7 metrów, co przy kompaktowych wymiarach (szerokość 2,30 m, wysokość 2,31 m) jest bardzo dobrym wynikiem. Maszyna ta przyda się we wszystkich pracach przeładunkowych. Dodatkowo kompaktowe wymiary sprawiają, że maszyna nie ma problemu z wjazdem do budynków – mówi Paweł Łączny, manager ds. rozwoju polskiego rynku w Kramer-Werke GmbH.

Mocny czterocylindrowy silnik Deutz o pojemności 3,6 l i mocy 136 KM przekłada się na przyspieszenie do 40 km/h przy  redukcji obrotów silnika (Smart Driving) co jednocześnie zapewnia mniejsze zużycie paliwa  i bez zmiany biegów, czyli też bez szarpnięć z tym związanych.

Niewątpliwą zaletą ładowarek jest możliwość doposażenia w np. widły do palet, łyżkę, widły z chwytakiem (tzw. krokodyl), chwytak do bel, łyżkę z krokodylem, wycinak do kiszonki czy ostrza do nabijania snopków. Ponadto użycie ładowarki skraca czas wykonania prac.

Po drugie: wygoda operatora

Praca operatora ładowarki wymaga szczególnego dużego skupienia, a każdy błąd może wiele kosztować.

– Wygoda operatora to jeden z kluczowych czynników mających wpływ na wybór ładowarki teleskopowej, stąd też zdecydowaliśmy o wdrożeniu w naszym nowym pojeździe rozwiązań takich, jak: panoramiczna szyba zapewniająca bardzo dobrą widoczność w trakcie pracy, nowoczesny pulpit sterowniczy z dużym 7-calowym wyświetlaczem LCD, dającym możliwość kontroli bieżących danych, czy panel sterowniczy Jog Dial, umożliwiający łatwą regulację wszystkich ważnych ustawień maszyny, takich jak przepływ oleju wszystkich obwodów sterowniczych – dodaje Paweł Łączny.

Nowa ładowarka jest też wyposażona w system wspomagania operatora Smart Handling, który odciąża operatora od wielu rutynowych zadań, jak wysuwanie i wsuwanie ramienia teleskopowego. Elementy te pozytywnie wpływają na wydajność pracy.

Po trzecie: znakomita zwrotność

W niektórych aspektach działalności szczególnie istotne są kompaktowe rozmiary maszyny, które pozwalają dotrzeć w mniej dostępne miejsca. Na przykład mini-ładowarka kołowa Kramer KL12.5 o szerokości 1,20 m i wysokość 1,98 m przy jednoczesnym promieniu zawracania 1,95 m daje możliwość wykonania manewru na niewielkiej przestrzeni, np. w ciasnych pomieszczeniach. Maksymalny ciężar wywracający wynosi 1 250 kg a udźwig z widłami do palet to 750 kg. Wysokość podnoszenia w punkcie obrotu łyżki to 2,80 m. W modelu tym znajdziemy kompaktowy silnik o mocy 31 KM oraz przekładnię hydrostatyczną z prędkością maksymalną 20 km/h.

Doświadczenie i opieka posprzedażowa

W Polsce, podobnie jak i w całej Europie, na mocy strategicznego sojuszu z firmą John Deere ładowarki Kramer są oferowane przez dealerów firmy John Deere. Obecnie sieć sprzedaży obejmuje następujące firmy: Contractus Sp. z o.o., Kuhn Maszyny Rolnicze Sp. z o.o., Małolepszy Group Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Rolnictwa Chempest S.A., P.U.H. Agrotechnika Maszyny Rolnicze Krzysztof Laszuk, ROL-MECH Grażyna i Jan Grześko Sp. z o.o., Wanicki Serwis Sp. z o.o.. Maszyny, części zamienne oraz wsparcie serwisowe zapewnia łącznie 25 oddziałów wyżej wymienionych firm. Są to firmy posiadające duże doświadczenie, dlatego oprócz renomowanego produktu, jakim są ładowarki Kramer, zapewniają również obsługę posprzedażową najwyższej klasy.

źródło/fot. mat. prasowe JD

 

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x