sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Brona wirnikowa KE 3002-240

spot_img

Firma Amazone poszerzyła swoją ofertę o nową bronę wirnikową do ciągników o mocy do 240 KM. W nowym modelu brony typu KE 3002-240 o szerokości roboczej 3 metrów zastosowano innowacyjny system Rotamix. Zdaniem specjalistów niezastąpiony podczas intensywnego rozdrabnianiu gleby, szczególnie na trudnym terenie. 

Uprawy przedsiewne po orce

Brona KE 3002-240 z systemem Rotamix ma aż dwanaście wirników na które rozdzielana jest siła. Przy czym tzw. zęby „wleczone” wytwarzają bardzo dobrą strukturę spulchniania. Nowa brona wirnikowa najlepiej sprawdza na glebach zwięzłych i dlatego dobrze nadaje się do optymalnego przygotowania uprawy przedsiewnej, zwłaszcza po orce. 

Dwanaście wirników umożliwia stosowanie kół zębatych o małej średnicy w przekładni głównej. W efekcie wanna brony wirnikowej jest bardzo solidna, a zarazem kompaktowa i dzięki temu lekka. 

Zalety kompaktowej budowy

Taka budowa nowej brony ma też inne zalety. Jej krótka konstrukcja zmniejsza siłę nacisku na ciągnik, a w agregacie uprawowo-siewnym siewnik nabudowany umieszcza się bardzo blisko ciągnika. Zapotrzebowanie na siłę udźwigu jest więc mniejsze niż w przypadku innych bron wirnikowych. Wpływa to też pozytywnie na dociążenie przodu ciągnika. 

Nie ma jak Long-Life-Drive!

Natomiast użyty tu system napędowy Long-Life-Drive zapewnia długą żywotność i maksymalną płynność pracy. A dwustopniowe uszczelnienie z kasetowymi uszczelniaczami wałków i uszczelką labiryntową chroni urządzenie przed kurzem, wilgocią i brudem. 

Całościowy efekt użycia powyższych rozwiązań dodatkowo wzmacnia zastosowanie wypróbowanego już systemu szybkiej wymiany zębów Quick & Safe, a zęby o długości 290 mm mają zintegrowane zabezpieczenie przed kamieniami i można je łatwo wymienić bez użycia narzędzi.

Większa trwałość urządzeń

Sercem nowej brony typu KE 3002-240 Rotamix jest przekładnia DirectDrive, za pomocą której wyższy przepływ mocy jest przenoszony bezpośrednio na koła zębate wirników. Podobnie jak w przypadku kultywatorów wirnikowych KX i KG, nie ma tu przekierowania, co zapewnia bardzo dobre przenoszenie mocy i niskie zużycie urządzenia. Brona wirnikowa może być stosowana z prędkościami WOM (wał odbioru mocy) 540/750/1000. A prędkość wirnika można dostosować do różnych warunków glebowych stosując odpowiednie zestawy kół zębatych przekładni oraz przez zmianę obrotów WOM ciągnika. 

Zalety brony wirnikowej KE 02

Warto wiedzieć, że do sprzedaży trafił też inny nowy model brony wirnikowej KE 02, który można bardzo szybko połączyć z różnymi siewnikami za pomocą systemu QuickLink. Przy czym KE 02 tworzy kompaktowy zespół z mechanicznym siewnikiem nabudowanym Cataya i pneumatycznym siewnikiem z przednim zbiornikiem Avant 02. A dzięki wzmocnionej wieży siewnik pneumatyczny Centaya Super może być teraz używany także z nową broną wirnikową. Natomiast nowy nabudowany siewnik punktowy Precea-A można także połączyć z broną bez użycia narzędzi. Można ją również łączyć z mechanicznym siewnikiem zawieszanym D9 za pomocą sprzęgu Huckepack.

Hydrauliczna regulacja głębokości

Nowością w modelu KE 02 jest opcjonalna hydrauliczna regulacja głębokości. Dzięki temu podczas pracy można z kabiny ciągnika dostosować funkcje brony wirnikowej do miejsca i warunków pracy. Natomiast dostępna skala zagłębienia zapewnia optymalną kontrolę głębokości roboczej.

Bronę KE 02 można też dopasować do każdego rozmiaru ciągnika, a to dzięki wysuwanym dźwigniom dolnym. Ułatwia to również dołączenie spulchniaczy śladów ciągnika. Ponadto dźwignie dolne można dostosować do wymiarów KAT 3 lub KAT 3N. Włóka do równania gruntu jest prowadzona przez walec na dokładną głębokość, a dzięki zintegrowanej ochronie przed przeciążeniem umożliwia odchylenie do góry. Natomiast do precyzyjnej regulacji oferowane jest uniwersalne narzędzie obsługowe współpracujące z wieloma innymi urządzeniami do np. regulacji wysokości blach bocznych lub do ustawiania znaczników śladów.

Typy wałów zagęszczających 

Na rynku dostępnych jest też wiele typów wałów zagęszczających o różnych średnicach, spełniających różnorodne wymagania terenu. Można wybierać od lekkich wałów rurowych do wałów pierścieniowych, także z profilem Matrix, od trapezowych wałów pierścieniowych po zębate wały metalowe do gleb średnich i zwięzłych.

Źródło i foto: Materiały Firmy AMAZONE

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x