wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

BOMET 30 lat na rynku

spot_img

W tym roku firma Bomet, która ma swoją siedzibę w Węgrowie świętuje jubileusz 30-lecia działalności na rynku rolniczym. O ważnych wydarzeniach w dziejach tego rodzinnego przedsiębiorstwa opowiada pan Andrzej Sińczuk, który stworzył firmę Bomet. Krzysztof Grzeszczyk

Skąd pomysł na firmę budującą maszyny rolnicze?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, muszę przytoczyć kilka faktów z mojego życiorysu, które miały wpływ na decyzję o powstaniu firmy oraz o jej profilu działalności. Urodziłem się i wychowałem na wsi, gdzie moi rodzice prowadzili nieduże gospodarstwo rolne. Po skończeniu studiów na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej wróciłem do rodzinnego domu i przez 8 lat pracowałem w Węgrowie w dużej firmie o profilu telekomunikacyjnym. Tam też zdobyłem cenne doświadczenie pracując jako konstruktor, zastępca głównego energetyka, główny mechanik i szef produkcji. Przemiany lat 90. spowodowały rozwój telekomunikacji w Polsce i wymiany central elektromechanicznych na elektroniczne, a firma, w której pracowałem, została zamknięta przez nowego właściciela. Podjąłem decyzję o wyjeździe do Norwegii, gdzie pracowałem w dużym gospodarstwie rolnym. Półroczny pobyt pozwolił mi zobaczyć, jak wygląda usprzętowienie gospodarstwa rolnego. Wtedy też zdałem sobie sprawę, jak dużo jest do zrobienia w tym zakresie w Polsce. Po powrocie zainwestowałem zarobione pieniądze w zakup obrabiarek oraz w adaptację pomieszczeń. W 1992 roku formalnie uruchomiłem firmę, która na początku zajmowała się kooperacją w zakresie obróbki skrawaniem. Jednoczenie trwały przygotowania do produkcji własnych maszyn. W 1994 roku rozpoczęliśmy produkcję pierwszych maszyn rolniczych.

Co kryje się pod nazwą firmy i kiedy zaczęła ona funkcjonować?

Działalność rozpocząłem w niewielkiej miejscowości Borzychy. Pierwsze litery to początek nazwy tej miejscowości, a drugi człon nazwy to początek słowa metal. Oficjalnie przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane 21.10.1992 r.

Jakie maszyny były produkowane na początku?

Produkcję rozpocząłem od obsypników do ziemniaków i kultywatorów, czyli maszyn, które są w naszej ofercie do dzisiaj. Wszystko, co zostało wtedy wyprodukowane, sprzedawało się od razu.

Jak wygląda firma pod kątem zatrudnienia i powierzchni produkcyjnej?

Działalność firmy prowadzona jest na powierzchni ponad 25 tys. m2., z czego ponad 10 tys. m2 to hale produkcyjne. Aktualnie zatrudniamy ponad 140 pracowników. Niezwykle cenne jest dla mnie to, że nadal pracuje kilku pracowników, z którymi zaczynałem działalność.

Od kiedy firma bierze udział w targach rolniczych?

Udział w targach rolniczych był bardzo ważny dla rozwoju firmy. W połowie lat 90. Bomet był jednym z około 80 wystawców podczas pierwszej edycji targów Agrotech w Kielcach. W tym okresie niezwykle istotne dla nas były również Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe Polagra w Poznaniu. Wtedy było to jedno z czołowych wydarzeń rolno-spożywczych w Europie. Później regularnie pojawialiśmy się na Agro Show w Bednarach. Oprócz wydarzeń o charakterze ogólnopolskim zawsze istotne były dla nas również wydarzenia regionalne. Jednak decyzję o udziale w nich pozostawiamy dealerom. W przypadku, kiedy dealer decyduje się na udział w takiej wystawie, może liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Bardzo ważną decyzją w historii firmy był udział w targach Agritechnica w Hanowerze w 2015 roku. Okazały się one dużym impulsem wzrostu eksportu maszyn.

Jak wyglądał rozwój w kolejnych latach i jakie inne maszyny były sukcesywnie wprowadzane do oferty?

Kolejne lata, jak zresztą całe 30 lat, to wprowadzanie nowych maszyn do oferty, modernizacja i unowocześnienie procesów produkcyjnych, inwestycje w park maszynowy oraz w budynki produkcyjne. 30 lat historii to także ciągła praca nad poprawą jakości produktu, ponieważ jakość jest podstawą sukcesu firmy. Bardzo ważna w naszej historii była współpraca z Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych w Poznaniu. W ramach tej współpracy powstało kilka maszyn o nowoczesnej konstrukcji, które w większości są produkowane do dzisiaj. Wiedza i doświadczenie pracowników Instytutu były dla nas kopalnią wiedzy na temat uprawy i maszyn uprawowych.

Jakie są możliwości produkcyjne firmy?

Nasze możliwości produkcyjne to około 10 000 sztuk maszyn rocznie. Natomiast w 2021 roku wyprodukowaliśmy ponad 11 000 maszyn.

Z iloma firmami współpracuje Bomet w zakresie dostarczania komponentów do produkcji?

Komponenty do produkcji dostarcza nam kilkadziesiąt firm z kraju i zagranicy. Z kilkoma kooperantami współpracujemy od początku działalności.

Co jest wykonywane na miejscu, a jakie podzespoły są kupowane od poddostawców?

Względy ekonomiczne i jakościowe decydują, że nie wszystkie podzespoły maszyn wykonywane są na miejscu. Elementy robocze, takie jak zęby, noże czy talerze, koła jezdne, elementy hydrauliki, łańcuchy, a także reduktory, to część podzespołów dostarczanych przez naszych dostawców.

Jak wygląda cykl produkcyjny do przyjęcia stali na magazyn poprzez kolejne etapy a skończywszy na wyjeździe gotowej maszyny?

Produkcja zaczyna się od dostawy stali – blach, płaskowników, prętów, kształtowników, itp. Pierwszym etapem jest cięcie stali, które odbywa się na piłach, gilotynach, wycinarkach plazmowych oraz laserowych. Część detali po cięciu trafia na spawalnię, część do obróbki wiórowej (wiercenie, frezowanie, toczenie), a część do wycinania, krępowania i tłoczenia na prasach. Po tym etapie niektóre detale są przekazywane bezpośrednio na lakiernię lub do cynkowania. Większość z nich trafia do spawania. Po spawaniu ramy i podzespoły są przewożone do lakierni proszkowej. Końcowym etapem produkcji jest montaż gotowych maszyn oraz kontrola jakości.

Jaka gama maszyn cieszy się największym zainteresowaniem na naszym rynku, a jakie poza granicami?

Asortyment sprzedaży w kraju zależy od wielu czynników – od regionu Polski, przyzwyczajeń do marki, preferowanych rozwiązań technicznych lub od stosowanej technologii uprawy. W eksporcie również nie ma takiego wyraźnego podziału – wszystko zależy od kraju czy regionu. Ponadto każdy kraj ma inną strukturę uprawy, a to przekłada się na rodzaj zamawianych maszyn.

Do ilu krajów są eksportowane maszyny z Węgrowa?

Na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie rozszerzaliśmy naszą obecność na rynkach światowych. Aktualnie maszyny z Węgrowa są eksportowane do ponad 40 krajów na wszystkich kontynentach. Nie spoczywamy na laurach i cały czas rozszerzamy grono naszych odbiorców poza Polską.

Czy w związku z jubileuszem firmy planowane są zmiany np. logo czy też koloru maszyn, czy pojawi sią jakaś linia maszyn jubileuszowych?

Każda rocznica jest okazją do podsumowań i ewentualnych zmian. Przypomnę, że przy okazji jubileuszu 25-lecia zaprezentowany został nowy wizerunek marki – nowe logo, odświeżona kolorystyka maszyn oraz zmiana nazewnictwa grup maszyn. Na 30-lecie po raz kolejny planujemy pokazać maszyny w nowej odsłonie. Nie będzie to rewolucja w kolorystyce, a kolor zielony, z którym kojarzona jest firma Bomet, dalej zostaje. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z koloru żółtego i pozostać przy zielono-srebrnych barwach. Wizualizację maszyn już teraz można zobaczyć na naszej stronie internetowej.

Czym wyróżniają się maszyny z Węgrowa?

Rozpoznawalność marki jest bardzo ważna, biorąc pod uwagę mnogość firm produkujących maszyny rolnicze na polskim rynku. Zawsze wyróżnialiśmy się kolorystyką. Cały czas pracujemy nad tym, aby maszyny marki Bomet kojarzyły się z jakością, trwałością i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Jako firma staramy się, abyśmy byli postrzegani jako solidny i wiarygodny partner.

Czy jest znana łączna liczba maszyn wyprodukowana w fabryce Bomet?

Przez 30 lat do naszych klientów trafiło ponad 220 tys. maszyn w kraju i za granicą. 

Jak długo trwa proces budowy nowej maszyny od projektu poprzez testy a skończywszy na wprowadzeniu jej do oferty handlowej?

Z naszych doświadczeń wynika, że jest to około 1,5 roku. Długość procesu zależy od stopnia skomplikowania maszyny i efektów uzyskanych podczas testu prototypu.

Jakie są plany na dalszy rozwój firmy i czy pojawią się inne maszyny w ofercie? 

W najbliższym czasie będziemy koncentrować się na unowocześnianiu parku maszynowego, co pozwoli na stosowanie nowych technologii, a w konsekwencji ma dać efekt ekonomiczny. Oczywiście będziemy rozszerzać ofertę maszyny. Ponieważ prace trwają i są na różnym poziomie zaawansowania, nie chciałbym na tym etapie więcej zdradzać.

Z okazji jubileuszu życzymy dalszego rozwoju firmy, wzrostu udziału na rynku krajowym i zagranicznym.

Dziękuję za rozmowę

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x