środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Bezpieczna praca kombajnu – o czym należy pamiętać?

spot_img

Wielkimi krokami zbliżają się żniwa, okres wytężonych prac polowych. Pośpiech, zły stan techniczny oraz nieprawidłowa eksploatacja sprzętu rolniczego zwiększają możliwość wystąpienia wypadku, dlatego bezpieczna praca kombajnu to podstawa.

Naruszenie zasad bezpiecznej pracy może doprowadzić do tragedii. Przedstawiamy zagadnienia związane z tym, jak bezpiecznie eksploatować kombajn zbożowy, aby żniwa minęły bezpiecznie.

Czytaj również: Jak kształtują się prognozy zbiorów?

Bezpieczna praca kombajnu – jak powinno wyglądać przygotowanie do pracy?

Bezpieczna praca kombajnuZnaczne wymiary zewnętrzne kombajnu oraz olbrzymia szerokość robocza wymagają od operatora posiadania umiejętności i specjalistycznej wiedzy w zakresie bezpiecznej eksploatacji.

Osoba przystępująca do prac związanych z eksploatacją kombajnu zbożowego powinna być wypoczęta i trzeźwa oraz zapoznana z zasadami pracy określonymi w instrukcji obsługi.

Powinna posiadać prawo jazdy kategorii T lub prawo jazdy B, B + E, C, C1, C1 + E, C, C + E, D, D1, D1 + E i D + E.

Operator powinien obsługiwać kombajn zbożowy w obuwiu i odzieży roboczej przylegającej do ciała.

W przypadku eksploatacji kombajnu zbożowego pozbawionego kabiny ochronnej kierujący powinien stosować środki ochrony indywidualnej górnych dróg oddechowych (maski przeciwpyłowe), środki ochrony indywidualnej oczu (okulary lub gogle ochronne) oraz ochronniki słuchu, zabezpieczające przed negatywnym oddziaływaniem pyłu roślinnego oraz hałasu.

Podczas prac związanych z usuwaniem awarii lub czyszczeniem (przedmuchiwaniem) zespołów kombajnu, osoba je wykonująca powinna dodatkowo stosować rękawice ochronne.

 

Przed uruchomieniem kombajnu

Każdorazowo przed uruchomieniem kombajnu zbożowego eksploatujący powinien dokonać oceny jego stanu technicznego oraz poprawności funkcjonowania układu hamulcowego i kierowniczego, a także zespołu jezdnego, instalacji rozruchowej i oświetleniowej. W czasie codziennego przeglądu maszyny użytkownik powinien zwrócić uwagę na prawidłowe zabezpieczenie elementów ruchomych kombajnu oraz stan techniczny osłon i sposób ich zamocowania. Zaleca się wyposażenie kombajnu w podręczny sprzęt gaśniczy oraz środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy.

Każdorazowo przed rozpoczęciem jazdy operator kombajnu powinien użyć klaksonu w celu poinformowania osób postronnych o zamiarze rozpoczęcia pracy.

Zanim wyruszysz w drogę

Przed rozpoczęciem pracy operator powinien sprawdzić poprawność agregowania kombajnu z wózkiem Bezpieczna praca kombajnuprzeznaczonym do transportu zespołu żniwnego oraz ocenić prawidłowość funkcjonowania instalacji oświetleniowej wózka. Istotnym jest także umieszczenie w uchwycie w tylnej części wózka trójkąta wyróżniającego dla pojazdów wolno poruszających się oraz sygnału świetlnego barwy żółtej nad kabiną operatora kombajnu. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jazdy podzespoły kombajnu były prawidłowo zabezpieczone i znajdowały się w pozycji transportowej zgodnie z zaleceniami producenta. Należy pamiętać także o osłonięciu przyrządu tnącego kombajnu zbożowego w okresach przerw w pracach polowych oraz podczas transportu.

 

Bezpieczna praca kombajnu a jazda po drogach publicznych

W czasie przemieszczania się kombajnem zbożowym po drogach publicznych, kierujący powinien jechać możliwe najbliżej prawej krawędzi jezdni. Dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu po drogach publicznych kombajnu o szerokości nieprzekraczającej 3,00 m. W przypadku gdy szerokość poruszającego się kombajnu przekracza 3,00 m, lecz nie przekracza 3,50 m możliwy jest jego przejazd po drogach publicznych, pod warunkiem uzyskania zezwolenia kategorii II na przejazd pojazdu nienormatywnego. Zezwolenie takie wydawane jest na okres 12 miesięcy przez właściwego ze względu na zamieszkanie starostę powiatowego.

W czasie jazdy po drogach publicznych oraz pracy kombajnem zbożowym zabrania się przewożenia osób, narzędzi i przedmiotów na elementach konstrukcyjnych oraz na podeście i drabinkach maszyny.

Bezpieczna praca kombajnu

Po dojeździe na pole operator kombajnu powinien zwrócić uwagę na kierunek oraz nachylenie pola, a także występowanie przeszkód terenowych (np. rowów), lokalizację napowietrznych linii elektroenergetycznych.

Niedopuszczalne jest używanie kombajnów na terenie o pochyleniu powyżej 10 stopni, jeżeli nie zostały one uprzednio przystosowane do pracy na takim terenie.

Znaczącym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia operatora kombajnu występującym w czasie pracy jest zagrożenieBezpieczna praca kombajnu porażenia prądem elektrycznym. Wysoka temperatura otoczenia powodująca wydłużenie i obniżenie wysokości przewodów napowietrznych linii elektroenergetycznych zwiększa możliwość przypadkowego zahaczenia i uszkodzenia przez przejeżdżającą maszynę.

W przypadku uszkodzenia linii elektroenergetycznej operator powinien możliwe szybko odjechać z miejsca awarii oraz natychmiast poinformować o zaistniałym zdarzeniu Pogotowie Energetyczne.

Wszelkie prace związane z opróżnianiem zbiornika kombajnu, usuwaniem awarii lub kontrolą stanu technicznego należy wykonywać w miejscu zapewniającym bezpieczną odległość od napowietrznych linii elektroenergetycznych.

Pełną wersję artykułu przeczytasz w lipcowym numerze miesięcznika Agro Profil 07/2020 od strony 86 – ZAMÓW TERAZ

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników