czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

40.000. JAGUAR wyjechał z fabryki w Harsewinkel

Potężna marka CLAAS zbudowała 40.000. model JAGUAR w fabryce w Harsewinkel. Od rozpoczęcia produkcji pierwszej serii modeli JAGUAR w 1973 r. firma stała się światowym liderem na rynku samojezdnych sieczkarni polowych. Innowacyjne rozwiązania i wyjątkowa wydajność zdefiniowały historię sukcesu JAGUAR na przestrzeni czterech dekad. Najnowszy przykład: Złota Nagroda za Innowacyjność dla JAGUAR TERRA TRAC na targach rolniczych SIMA w Paryżu.

 

Debiut w 1973, pierwszy system prowadzenia w 1976

Szybki wzrost uprawy kukurydzy pod koniec lat 60-tych XX wieku wymagał coraz bardziej wydajnej technologii zbioru, podczas gdy maszyny dołączane do ciągnika i przyczepy osiągały swoje granice wydajności. CLAAS szybko rozpoznał potencjał tego segmentu i w czerwcu 1973 r. rozpoczął produkcję wysokowydajnego samobieżnego kombajnu paszowego JAGUAR 60 SF. Trzy lata później, w 1976 r., w JAGUAR 80 SF został wyposażony w szereg istotnych udoskonaleń: możliwość oddzielenia bębna tnącego od walców podających, dmuchawę sieczki i automatyczny system prowadzenia. Po rozszerzeniu asortymentu o JAGUAR 70 SF, w 1983 r. wprowadzono kolejną generację czterech modeli. Dzięki sprzedaży ponad 7.000 sztuk JAGUAR 690, 680, 685 i 675, CLAAS stał się liderem na rynku europejskim. Pięć lat później asortyment został poszerzony o sześć modeli o mocy silnika od 354 do 215 KM.

 

JAGUAR 800 wyznacza nowe standardy

Seria modeli JAGUAR 800 zadebiutowała na małą skalę w produkcji przed seryjnej w 1993 roku. Silniki nowej serii modeli, o mocy od 228 kW (310 KM) do 354 kW (481 KM), zostały zamontowane poprzecznie za osią kierowniczą, umożliwiając w ten sposób prosty, bezpośredni napęd, optymalny dopływ powietrza chłodzącego i łatwy dostęp do wnętrza maszyny. Ta innowacyjna konfiguracja wyznaczyła standard dla zaawansowanych sieczkarni polowych używanych obecnie na całym świecie. Dzięki korzystnemu obciążeniu osi napędowej po raz pierwszy możliwe było zamontowanie ośmiorzędowej przystawki do kukurydzy. Bezpośrednio za Corncrackerem umieszczono odrzutnik, aby przyspieszyć przepływ posiekanego materiału.

Model Field Shuttle

Specjalną odmianą serii JAGUAR 800 był model FIELD SHUTTLE, który został wprowadzony do sprzedaży w 1997 roku. Był on oparty na modelu JAGUAR 880 i był dostępny w wersji z przyczepą (FS 880 T) oraz w wersji kontenerowej (FS 880 C). Innowacyjna koncepcja logistyczna umożliwiła zaczepianie konwencjonalnych przyczep samochodowych do sieczkarni polowej JAGUAR lub do montażu kontenera. W tym przypadku proces przenoszenia materiału roślinnego odbywał się na końcu pola, aby uniknąć konieczności wjeżdżania pojazdów transportowych na pole.

W 2001 r. minął kamień milowy pod maską JAGUAR 900 o mocy 445 kW (605 KM). Kolejną nowością była całkowicie nowa konstrukcja stanowiska pracy operatora.

Wersja Speedstar

Wszystkie funkcje były łatwo regulowane i monitorowane przez terminal. Począwszy od sezonu 2003, klienci mogli zdecydować się na wersję SPEEDSTAR z maksymalną prędkością 40 km/h. Legendarny GREEN EYE, wprowadzony na rynek w 2006 roku, dostarczył znakomitą moc 623 KM wraz z licznymi innowacjami dla jeszcze większej wydajności i wygody użytkownika.

 

JAGUAR 900: Kolejna generacja

Wprowadzona w sezonie 2008 seria JAGUAR 900 oferowała wyjątkowe osiągi i najwyższą jakość cięcia. Nowe modele zostały wyposażone w szeroki zakres mocy silnika, nowy, inteligentny system sterowania silnikiem, ciągły pomiar wilgotności, wygodę systemu CEBIS oraz nowy bęben tnący V-MAX. Automatyczny system napełniania AUTO-FILL w JAGUAR 900 otrzymał złoty medal na targach Agritechnica 2009. System ten zapewnia prostszy, automatycznie kontrolowany proces napełniania środków transportowych, znacznie zmniejszając obciążenie robocze operatora.

Prestiżowa nagorda

CLAAS JAGUAR otrzymał kolejną prestiżową nagrodę na AGRITECHNICA 2011 jako „Maszyna Roku”. Jurorzy wymieniali między innymi nowy system sterowania DYNAMIC POWER, który dostosowuje moc wyjściową do zapotrzebowania. Od 2013 roku seria 900 obejmuje również warianty silników o dużej mocy spełniające normę emisji spalin Tier 4i.

W 2014 roku zadebiutowała kolejna generacja modeli serii JAGUAR 800. Również w tym przypadku automatyczny system kontroli mocy silnika DYNAMIC POWER zapewnia maksymalną wydajność i przepustowość zarówno w pełnym, jak i częściowym zakresie obciążenia poprzez automatyczne zwiększanie lub zmniejszanie mocy silnika. Oznacza to, że operator zawsze pracuje w najbardziej wydajnym zakresie prędkości obrotowej silnika i zapewnia większy komfort niż kiedykolwiek wcześniej w przeprojektowanej kabinie.

W roku finansowym 2017 CLAAS wprowadził udoskonaloną wersję sieczkarni polowych serii JAGUAR 900, która sprawdziła się już od wielu lat. Nowe cechy: bezstopniowy napęd przystawki, jeszcze bardziej ulepszony system przepływu materiału, nowa koncepcja podwozia oraz system CLAAS AUTO FILL do bezstratnego przeładunku bocznego i tylnego.

Numer 40,000 to TERRA TRAC

Ostatnim członkiem rodziny CLAAS JAGUAR, który dołączył do niej w 2018 roku, jest JAGUAR 960 TERRA TRAC. Jest to pierwsza sieczkarnia polowa wyposażona w fabrycznie zintegrowany system gąsienic. Nowa koncepcja zapewnia optymalną ochronę gleby w każdych warunkach, a jednocześnie jest wystarczająco wąska, aby móc jeździć po drodze. Inteligentny system ochrony gleby na uwrociach zapobiega uszkodzeniom górnej warstwy darni i umożliwia całoroczną pracę. Ta innowacyjna maszyna została wyróżniona złotą nagrodą za innowacyjność na targach rolniczych SIMA w Paryżu.

Z dwunastoma modelami w dwóch seriach modelowych CLAAS oferuje szeroką ofertę samojezdnych sieczkarni polowych dla każdego obszaru zastosowania. Od początku produkcji JAGUAR, CLAAS opracowuje również przystawki, kładąc duży nacisk na optymalny przepływ paszy i maksymalną wydajność. Obecnie dostępne są belka tnąca DIRECT DISC, PICK UP oraz głowica kukurydziana ORBIS.

40.000 JAGUAR zjechał z linii produkcyjnej na gąsienicach TERRA TRAC i ma specjalną stylistykę na bocznych panelach. Ten kamień milowy w produkcji zaznaczy się również poprzez wprowadzenie na całym świecie maszyn demonstracyjnych ze specjalną stylistyką dla dużych kotów.

 

 źródło/fot. mat. prasowe Claas

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x