sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

36 tys. zł oszczędności na AdBlue w ciągu 5 lat?

spot_img

Koszty eksploatacji ciągników w ciągu ostatniego roku znacząco wzrosły, głównie za sprawą rekordowo wysokich cen oleju napędowego. Jeszcze większy skok cen obserwowaliśmy w przypadku AdBlue, którego cena wzrosła nawet o 300 procent!

Jak zaoszczędzić na AdBlue?

Dużo mówi się o tym, które ciągniki mniej palą lub o tym, w jaki sposób operator może pohamować apetyt swojej maszyny na paliwo, ale czy można wydawać mniej na AdBlue?

Marka John Deere twierdzi, że tak. Ich ciągniki wypadły zaskakująco dobrze podczas niezależnych testów DLG, gdzie między innymi mierzone było zużycie AdBlue.

Dla przykładu John Deere 8R 410 zużywa przy swojej mocy maksymalnej zaledwie 5,1g/kWh. Aby zobrazować jak dobry to wynik, można dodać, że zużycie poniżej 20g/kWh dla innych marek podczas testu było barierą często nie do przebicia.

Co to oznacza w praktyce?

– Zakładając, że w przypadku ciągników serii 8R zużycie płynu DEF jest 4-5 razy mniejsze niż w maszynach konkurencyjnych, możemy przyjąć uproszczone obliczenia:

Średnie zużycie 8R: 0,8 l/godz. płynu DEF (Adblue)

Średnie zużycie maszyny konkurencyjnej (4x większe): 3,2 l/godz.

Oszczędności:

1000 godzin rocznie przez okres 5 lat

5000* 2,4l=  12 000 litrów

12 000 litrów * 3zł/litr = 36 000 zł oszczędności przez 5 lat użytkowania maszyny – podsumowuje Szymon Kaczmarek, specjalista ds. produktu John Deere

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
1 rok temu

Najlepszy sposob na oszczędność Adblue to wyprogramowanie ustrojstwa zaraz po zakupie maszyny. Każdy następny dzień to prawdziwa przyjemność oszczędność

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x