piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Złoto z pola na stoły. Dlaczego warto jeść kukurydzę?

spot_img

13.12.b.r. odbyła się Konferencja prasowa Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, na czele którego stoi prof. dr hab. Tadeusz Michalski. Konferencja odbyła się w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. J.J. Śniadeckich w Poznaniu, gdzie od ponad 70 lat kształci się młodzież dla branży spożywczej, hotelarskiej i gastronomicznej, dlatego to nie przypadek, że spotkanie odbyło się właśnie tutaj.

Spotkanie miało na celu podsumowanie Programu Promocji PZPK „Złoty Smak Kukurydzy”, gdzie głównymi założeniami była popularyzacja kukurydzy wśród rolników oraz promocja wśród konsumentów. – Kukurydza zajmuje trzecie miejsce pod względem światowej powierzchni zasiewów i pierwsze pod względem wysokości zbiorów. Jednak wciąż za rzadko gości na naszych stołach – mówił Wiceprezes Rady PZPK dr hab. Roman Warzecha (IHAR-PIB, Radzików).

Mgr inż. Anna Kołakowska (Przedstawiciel FNPSMS w Polsce) przedstawiła obecną sytuację oraz prognozy na rok 2023 dotyczące uprawy kukurydzy na rynkach światowym, europejskim oraz polskim. Sytuacja w obecnym czasie nie napawa optymizmem, cena ziarna kukurydzy nie jest adekwatna do kosztów produkcji. Rolnicy boją się, że nasion zabraknie (niektórych odmian).

Dlaczego nasiona kukurydzy tyle kosztują? Na to pytanie i o hodowli nasion odpowiadał – dr inż. Karol Marciniak, Prezes Hodowli Roślin Smolice Sp. z o. o. Grupa IHAR. O kukurydzy w uprawie, żywności i żywieniu –  o nowych trendach i możliwościach mówiła prof. UPP dr hab. Joanna Kobus-Cisowska, Katedra Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej, UP w Poznaniu.

Kampania pod hasłem „Złoty Smak Kukurydzy” realizowana była ze Środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Kukurydza to roślina, która ma wiele zastosowań gospodarczych. Z łatwością jej uprawę można dostosować do wielu rynków. Ziarna kukurydzy służą do produkcji artykułów spożywczych, do wytwarzania pasz, produkcji energii odnawialnej czy mają zastosowanie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, budowlanym.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x