Dzięki szybkiej reakcji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i odpowiedniemu podejściu do kwestii obrotu żywnością w ramach „Programu dla szkół’ nie dopuszczono do zmarnowania ponad 1 400 ton produktów.
Problem polegał na tym, że w związku z panującą w Polsce pandemią koronawirusa placówki oświatowe zostały zamknięte, a dostawy żywności realizowane w ramach „Programu dla szkół” wstrzymano. Dostawcy mieli więc w swoich magazynach nadwyżki żywności, które mogły ulec zepsuciu. Aby temu zapobiec ARiMR, w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podjęła decyzję zapobiegającą zmarnotrawieniu żywności. ARiMR otrzymała też zgodę Komisji Europejskiej na realizację tego rodzaju działań.
Szpitalom i służebnym instytucjom
Dostawcy działający w ramach „Programu dla szkół” przekazali więc ponad 1 400 ton produktów m.in. do szpitali, organizacji charytatywnych, domów pomocy społecznej, hospicjów, domów dziecka, rodzin zastępczych, a także policji, wojsku, innym służbom mundurowym.
W okresie od 18 marca 2020 roku do 26 czerwca 2020 roku, łącznie trafiło do tego rodzaju odbiorców ponad 1 400 ton żywności.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: ARiMR