Pierwszy tydzień 2021 roku niewiele zmienił na europejskim rynku wieprzowiny. W Niemczech cały czas mamy do czynienia z dużą podażą żywca, który wpływa na niskie ceny w skupach. Nie można też nie wspomnieć o fatalnych skutkach jakimi są nowe obostrzenia. Kolejne miesiące zamrożonej gastronomii i hotelarstwa tylko pogłębiają kryzys na rynku żywca. Przed hodowcami szykują się powtórne ciężkie tygodnie.
Jakie ceny figurowały na rynku trzody na początku stycznia?
Polska
Początek nowego roku na rynku krajowym charakteryzował się dalszym spadkiem cen za żywiec wieprzowy. W dniach 20.12.2020-03.01.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 3,85 zł/kg, o 1,46 % mniej niż w ubiegłym raporcie. Cena tego żywca była o 0,2% niższa niż przed miesiącem oraz o 38,8% niższa niż przed rokiem.
UE
W dniach 20.12.2020-03.01.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 127,97 EUR/100 kg masy poubojowej schłodzonej.
Największy tygodniowy na Litwie (o 2,1%). W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 111,53 EUR/100 kg.
W rozpatrywanym tygodniu listopada br. cena sprzedaży półtusz wieprzowych nie uległa zmianie i wynosiła 5,87 zł/kg,o 1,1% mniej niż pod koniec grudnia. Cena półtusz była o 37,3% niższa niż przed rokiem.
Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )
Tab. 2 Średnie ceny netto zakupu świń rzeźnych za wagę żywą – obliczane na podstawie cen za świnie wg masy poubojowej ciepłej (MPC) przy użyciu współczynnika wydajności rzeźnej podawanego przez GUS (0,78).
Tab. 3 Roczne zmiany cen zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji EUROP i żywca wieprzowego [MPC]- masa poubojowa ciepła.
Tab. 4 Średnie tygodniowe krajowe ceny prosiąt uzyskane w transakcjach targowiskowych.
źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl