środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rośliny pokojowe sprzymierzeńcem w walce z toksycznymi substancjami lotnymi

spot_img

Wbrew pozorom ich funkcjonowanie ma poważniejszą rolę niż ładny wygląd. Coraz więcej przeprowadzanych badań  potwierdza szereg pozytywnych aspektów posiadania rośliny w domu. Najnowsze z nich mówią o faktycznej poprawie jakości powietrza.

Trucizny nie widoczne gołym okiem

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska podaje, że w pomieszczeniach, zwłaszcza w biurach może być nawet 900 różnych szkodliwych związków, a poszczególne z nich przekraczają normy nawet ponad stukrotnie! Jakie substancję czyhają na nas w przestrzeni biurowej? Między innymi są to formaldehyd, ksylen, toluen, benzen, trójchloroetylen, etylen i alkohole. Ich źródłem są głównie materiały budowlane, elementy wykończenia wnętrz, farby, lakiery oraz sprzęt biurowy a w szczególności drukarki. To czego nie widzimy gołym okiem fatalnie oddziaływuje na nasz organizm.  Zawroty i bóle głowy, znużenie, nudności, biegunki, problemy z oddychaniem to jedne z wielu powikłań toksycznej jakości powietrza z którym mamy styczność. Niektóre z lotnych związków mogą mieć działanie rakotwórcze.

Zbawienne działanie roślin pokojowych

Z odsieczą przychodzą niepozorne rośliny doniczkowe. Dr. Piotr Czuchaj, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przedstawił ich dobroczynne działanie w codziennym otoczeniu:

  • zmniejszają występowanie bólów głowy, 
  • zmniejszają występowanie chorób gardła 
  • poprawiają samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach. 
  • zwiększają wilgotność powietrza, transpirowana przez rośliny para może zawierać substancje (fitoncydy), które wyciszają rozwój drobnoustrojów w powietrzu

Pozytywne aspekty zachęcają do stworzenia zielonej dżungli w miejscu pracy czy też w domu. Obecnie do dekoracji pomieszczeń przeznaczone jest  około 1000 różnych taksonów roślin. Do roślin o największej skuteczności  w usuwaniu formaldehydu z powietrza należy popularna paproć – nefrolepis wysoki. Do tej grupy należą także  palmy –złotowiec lśniący oraz daktylowiec karłowy, draceny: deremeńska, obrzeżona i wonna, popularny storczyk – falenopsis, figowce – benjamiński i sprężystyepipremnum złocisteskrzydłokwiat i wiele innych gatunków.  Autor książki „Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – w domu, w pracy, w szkole” zwrócił uwagę, że  oprócz poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach mają one bezpośredni wpływ na komfortowe funkcjonowanie naszego organizmu. A czy wy posiadacie w swoim otoczeniu rośliny doniczkowe?

źródło: Rośliny a nasze zdrowie. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x