środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Drugie ognisko HPAI w tym roku

spot_img

Na podstawie dodatnich wyników badań wykonanych w Laboratorium Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 2. w bieżącym  roku ogniska grypy ptaków HPAI. Ognisko zlokalizowano w gospodarstwie w miejscowości Linowo, w gminie Świecie nad Osą (powiat grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie). Utrzymywano tam 11 227 indyków rzeźnych.

Próbki do badań laboratoryjnych pobrano po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności drobiu. W gospodarstwie wdrożono procedury związane z likwidacją choroby określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. 

Hongkong rozszerza zakazy

Dodajmy, że w związku z potwierdzeniem powyższego ogniska HPAI na terenie powiatu grudziądzkiego, służba weterynaryjna Hongkongu poinformowała o wprowadzeniu zakazu importu mięsa drobiowego (tuszki, elementy, podroby) oraz produktów drobiowych (w tym jaj) z w/w powiatu. Ograniczenia weszły w życie ze skutkiem natychmiastowym. Wcześniej, w analogiczny sposób Hongkong zareagował na wykrycie pierwszego w tym roku ogniska HPAI na terenie powiatu radzyńskiego w województwie lubelskim. 

Przypomnijmy, że w 2020 r. stwierdzono w Polsce aż 51 ognisk HPAI. W tym 32 w I półroczu i 19 w II półroczu. Obecne ogniska to kontynuacja ubiegłorocznego II nawrotu epidemii. 
 
Źródło: GIW
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x