środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ogrodzenie na granicy świętokrzyskiego

spot_img

Na przełomie roku 2020/2021 ukończono budowę ogrodzeń mających przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF na terenach leśnych w nadleśnictwach Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie). Na obszarze  zarządzanym przez Nadleśnictwo Starachowice zamontowano 24 km ogrodzenia i 10 km na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec. Łączny koszt inwestycji to 700 tys. zł. 

System siatek i zabezpieczeń 

Zastosowano tam technologię podobną do używanej w przypadku ogrodzeń do zabezpieczania upraw przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę, z modyfikacjami polegającymi na zamontowaniu żerdzi zabezpieczających w dolnej części ogrodzenia. Co 2 metry (zamiast co jak zwykle co 4), rozstawiono też słupki. Zainstalowano również bramy umożliwiające komunikację i wykonywanie prac w lesie. Zabezpieczono także miejsca przerzutu ogrodzenia przez przydrożne rowy. Prace na zlecenie Wojewody Świętokrzyskiego wykonała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. To część szerszej strategii działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF z województwa mazowieckiego na obszar województwa świętokrzyskiego poprzez migracje populacji dzików. 

Źródło i foto: RDLP w Radomiu

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x