poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Światowe ceny żywności były w listopadzie tylko minimalnie wyższe niż przed rokiem

spot_img

Według FAO w listopadzie spadły lekko światowe ceny mięso, zbóż i nabiału, co zostało prawie zrównoważone przez wzrost cen olejów roślinnych i cukru.

Indeks cen żywności FAO, który śledzi miesięczne zmiany międzynarodowych cen koszyka powszechnie sprzedawanych towarów żywnościowych, wynosił średnio 135,7 punktu w listopadzie, nieznacznie poniżej poziomu z października.

Indeks cen żywności FAO:

Indeks cen zbóż FAO spadł w listopadzie (w stosunku do października) o 1,3% do 150,4 pkt i jest o 6,3% powyżejlistopada 2021 r. Światowe ceny pszenicy odnotowały w listopadzie spadek o 2,8 procent, głównie spowodowany ponownym przystąpieniem Federacji Rosyjskiej do Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego i przedłużeniem umowy, stłumionym popytem importowym na dostawy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki z powodu niekonkurencyjnych cen i większej konkurencji na rynkach światowych wraz ze wzrostem dostaw z Federacji Rosyjskiej. Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych również spadły w listopadzie, o 1,0 procent w porównaniu z październikiem.

Ceny kukurydzy spadły o 1,7 procent miesiąc do miesiąca, na co wpływ miał również rozwój inicjatywy Black Sea Grain Initiative, podczas gdy ulepszony transport na rzece Mississippi w Stanach Zjednoczonych Ameryki również wpłynął na ceny. Międzynarodowe ceny sorgo spadły w listopadzie o 1,2 procent w parze z cenami kukurydzy, podczas gdy ceny jęczmienia wzrosły o 2,5 procent.

Międzynarodowe ceny ryżu wzrosły w listopadzie o kolejne 2,3 procent, pod wpływem aprecjacji waluty w stosunku do dolara amerykańskiego w przypadku niektórych azjatyckich dostawców i dobrego zainteresowania zakupami.

Wskaźnik cen produktów mlecznych FAO wyniósł średnio 137,5 punktu w listopadzie, co oznacza spadek o 1,7 punktu (1,2 procent) w stosunku do października, co oznacza piąty z rzędu miesięczny spadek, ale nadal o 11,6 punktu (9,2 procent) powyżej wartości sprzed roku. W listopadzie najbardziej spadły międzynarodowe notowania cen odtłuszczonego mleka w proszku, odzwierciedlając niższy popyt importowy, ponieważ kupujący byli dobrze zabezpieczeni na krótkoterminowe potrzeby w połączeniu ze zwiększoną dostępnością eksportową w Europie.

Ceny pełnego mleka w proszku znacznie spadły, głównie z powodu mniejszego zainteresowania zakupami z Chin, które tylko częściowo zostało zrekompensowane wyższymi zakupami ze strony krajów Azji Południowo-Wschodniej. Tymczasem światowe ceny masła spadły z powodu słabego popytu importowego, na który wpływ miały wysokie ceny detaliczne i niepewność rynku co do zakupów konsumenckich w nadchodzących miesiącach. Natomiast międzynarodowe ceny sera wzrosły w analizowanym miesiącu.

Indeks cen mięsa FAO obniżył się w listopadzie o 0,9%, do 117,1 pkt, co oznacza piąty miesiąc spadkowy z rzędu z rekordowego poziomu z czerwca 2022 r., ale ciągle poziom o 4,1% powyżej odpowiedniej wartości sprzed roku. W listopadzie międzynarodowe ceny mięsa wołowego spadły piąty miesiąc z rzędu, ponieważ zwiększone dostawy eksportowe z Australii dodały się do i tak już wysokich dostaw z Brazylii, pomimo utrzymującego się silnego popytu importowego ze strony Chin.

Z kolei światowe ceny wszystkich innych rodzajów mięsa odbiły, przy czym najbardziej wzrosła cena mięsa owczego, napędzana solidnym popytem importowym, pomimo sezonowo rosnących dostaw z Oceanii. Międzynarodowe ceny mięsa drobiowego również wzrosły, odzwierciedlając mniejsze globalne dostawy eksportowe w związku z niepowodzeniami w produkcji w wielu krajach będących dużymi producentami z powodu nasilonych ognisk ptasiej grypy.

Indeks cen cukru FAO wynosił w listopadzie średnio 114,3 punktu, co oznacza wzrost o 5,7 punktu (5,2 procent) w porównaniu z październikiem, oznaczając pierwszy wzrost po sześciu kolejnych miesięcznych spadkach. Listopadowe odbicie było głównie związane z silnymi zakupami w warunkach ograniczonych światowych dostaw cukru z powodu opóźnień w zbiorach w kluczowych krajach produkujących oraz ogłoszenia przez Indie niższej kwoty eksportowej cukru.

Wyższe ceny etanolu w Brazylii, budzące obawy związane z większym wykorzystaniem trzciny cukrowej do produkcji etanolu, wywarły dalszą presję na wzrost światowych cen cukru. Pomimo listopadowego wzrostu, międzynarodowe notowania cen cukru są o 5,9 punktu (4,9 procent) poniżej poziomów z tego samego miesiąca ubiegłego roku, obciążone perspektywami obfitych światowych dostaw w sezonie 2022/23.

Indeks cen olejów roślinnych FAO wzrósł w listopadzie o 2,3% do 154,7 pkt po spadku przez siedem kolejnych miesięcy. Wzrost był spowodowany wyższymi międzynarodowymi cenami oleju palmowego i sojowego, które z nawiązką zrekompensowały niższe notowania oleju rzepakowego i słonecznikowego. Międzynarodowe ceny oleju palmowego odbiły się w listopadzie, wspierane przez odnowiony globalny popyt importowy wynikający z konkurencyjnych cen w stosunku do innych olejów jadalnych, a także obawy o niższy potencjał produkcyjny z powodu nadmiernych opadów deszczu w części głównych regionów uprawy w Azji Południowo-Wschodniej.

Tymczasem światowe wartości oleju sojowego nieznacznie wzrosły, głównie dzięki utrzymującemu się, silnemu popytowi ze strony sektora biodiesla, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Z kolei międzynarodowe ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego spadły w listopadzie.

Zmiany wartości poszczególnych subindeksów FAO:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x