Indeks cen przetworów mlecznych FAO wynosił w lutym średnio 120,0 punktów, co oznacza wzrost o 1,3 punktu (1,1 procent) w porównaniu ze styczniem, ale był to poziom o 18,6 punktu (13,4 procent) niższy od wartości z analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Światowe ceny przetworów mlecznych powróciły do trendu wzrostowego (trwającego od października ub. roku) po symbolicznym spadku w styczniu.
W lutym najbardziej wzrosły ceny światowe masła, do czego przyczynił się wyższy popyt importowy ze strony odbiorców z Azji i sezonowo spadająca produkcja mleka w Oceanii.
Jednocześnie ceny mleka pełnego w proszku nadal, choć powoli, rosły, głównie za sprawą zwiększonego popytu importowego, zwłaszcza z Chin, co zostało częściowo skompensowane spadkiem cen w Unii Europejskiej.
Ceny odtłuszczonego mleka w proszku pozostały stabilne, ponieważ wzrost cen w Oceanii został prawie skompensowany niższymi cenami w Unii Europejskiej, w dużej mierze odzwierciedlającymi niższy popyt na import z regionu ze względu na wyższe koszty wysyłki i opóźnienia w transporcie wynikające z konfliktu na Morzu Czerwonym.
Międzynarodowe ceny sera również nieznacznie wzrosły, ponieważ zainteresowanie zakupami w Azji zwiększyło się w obliczu niższych zapasów w Unii Europejskiej.
Indeks cen artykułów mlecznych od stycznia 2018 roku:
Źródło: FAO