czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Susza i fala arktycznego powietrza rujnuje uprawy na zachodzie Europy

spot_imgspot_img

Po ciepłym lutym w marcu pogoda na zachodzie Europy powoli zaczynała kaprysić. Dodatnie temperatury znacznie rozbudziły uprawy. Bardzo dużo słyszy się o najgorszej katastrofie rolniczej w branży sadowniczej od kilkunastu dekad. Sprawdźmy teraz jak wyglądają uprawy typu rzepak czy kukurydza.

W kwietniu przez Niemcy, Francję, Włochy, Wyspy Brytyjskie, kraje Beneluxu przetacza się fala arktycznego powietrza, której towarzyszy pogodne niebo. Wielokrotnie, nawet minionej nocy słupki rtęci min. We Francji spadły do nawet -6/-2 stopni.

Mróz sieje spustoszenie w plantacji rzepaków i kukurydzy, które w większości kraju zwyczajnie zmarzły. Mroźne noce i pustynne warunki na polach nie pozwalają rośliną się odbudować. Na razie trudno oszacować szkody wywołane przez mrozy w zachodnich krajach Europy, ale już wiadomo, że będą one znaczne.

Kwitnący rzepak w okowach mrozu Źródło: https://amp.lachainemeteo.com/actualite-meteo/2021-04-15/des-gelees-quotidiennes-cette-semaine–2-6c-a-auch-et–5-5c-a-saint-etienne-ce-jeudi-59021

Źródło: https://m.facebook.com/photo/?fbid=1421397288206628&set=gm.304913337700788

Ocieplenie spodziewane jest od weekendu, wówczas słupki rtęci wzrosną do 20 stopni, jednak ociepleniu nadal towarzyszyć ma sucha aura, która będzie pogłębiać i tak już potężną susze.

Mróz w ostatnich dniach sięgnął aż pól uprawnych leżących nad Morzem Śródziemnym.

Bardzo suche i dla odmiany ciepłe warunki pogodowe panują w rolniczej części Rosji, Kazachstanu i Kanady. Rząd we Francji w najbliższych dniach powoła komisje, które ruszą w teren i zaczną szacować szkody w uprawach rolniczych.

Za kilka tygodni dowiemy się, jak duży wpływ na ceny i spodziewane plony ma fala zimna, która pustoszy pola uprawne.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x