czwartek, 22 lutego, 2024

Rolna Konferencja w Senacie

spot_img

– Chcemy rozwinąć bardzo silnie rolnictwo ekologiczne w Unii Europejskiej, bo jesteśmy przekonani, że tą drogą powinien iść rozwój tego sektora  – powiedział dziś (13 kwietnia br.), w Senacie RP Janusz Wojciechowski Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który uczestniczył w odbywającej się tam Konferencji pt. „Przyszłość rolnictwa ekologicznego po 2022 roku”. – Wybraliśmy taką drogę nie tylko ze względów środowiskowych, nie tylko dlatego że rolnictwo ekologiczne jest zdecydowanie lepsze dla środowiska, dla zdrowia ludzi i dla dobrostanu zwierząt, ale ze względu na to, że jest to również szansa ekonomiczna dla rolnictwa europejskiego. Dodam, że wielki wyścig na coraz większą intensywność produkcji, który trwa na Świecie jest bardzo trudny dla rolnictwa europejskiego. W mojej ocenie w wyścigu na masowość i intensywność produkcji, rolnictwo europejskie nie ma większych szans. Natomiast w wyścigu na jakość produkcji, w wyścigu na coraz lepszą produkcję zdrowej i dobrej żywności, żywności produkowanej przy użyciu metod przyjaznych środowisku i klimatowi, przy zachowaniu zasad dobrostanu zwierząt, mamy spore szanse na sukces. I to jest ta droga, którą powinniśmy pójść. Jest to też wielka szansa dla małych gospodarstw rodzinnych.

Rząd za ekologicznym rolnictwem

Podobną opinię wyraził Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, który oświadczył, że działania na rzecz rozwoju rolnictwa ekologicznego Rząd i MRiRW także zalicza do swoich priorytetów. 

– Europejski Zielony Ład i jego strategie składowe takie jak: „Od pola do stołu”, „Bioróżnorodności” oraz Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego, to dokumenty które mają wspólny cel jakim jest rozwój rolnictwa ekologicznego – wyjaśniał wiceminister Bartosik. 

Ekologiczne wyzwania dla rolnictwa

Podczas Konferencji w Senacie RP podkreślano również, że  rozwój rolnictwa ekologicznego, poza szansami i nowymi perspektywami, to głównie ogromne wyzwanie. Świadczą o tym liczby. Obecnie średnio, w krajach Unii Europejskiej, ok. 8 procent powierzchni to uprawy ekologiczne. Natomiast w Polsce to zaledwie 3 procent. Podczas gdy zgodnie z założeniami „Europejskiego Zielonego Ładu” produkcja ekologiczna ma do 2030 roku osiągnąć pułap rzędu 25 procent powierzchni rolnych. Siłą rzeczy znajdzie to odzwierciedlenie w Krajowych Planach Strategicznych dla unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Natomiast gospodarstwa ekologiczne będą mogły liczyć na finansowanie. Szansą uzyskania pomocy objęte zostanie też przetwórstwo ekologiczne. Środki na realizacje odpowiednich programów wsparcia zarezerwowane zostaną w unijnej Wspólnej Polityce Rolnej i w Funduszu Odbudowy po obecnym kryzysie gospodarczym. 

Podczas dzisiejszej Konferencji w Senacie RP omawiano też założenia planowanej unijnej Wspólnej Polityki Rolnej i treść nowego rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej, Osobne tematy to perspektywy rozwoju rynku produktów ekologicznych i zagadnienia dotyczące edukacji w rolnictwie ekologicznym. 
 
Źródło: Centrum Informacyjne Senatu RP
Foto: Pixbay

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x