wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Susza dziesiątkuje plony rolników w Europie. Do klęski suszy w Rumunii dołączyła szarańcza

spot_img

W Europie po raz pierwszy w tym wieku zapanowała ogromna susza. Pola i lasy płoną od Portugalii po Bałkany i Ukrainę. Co ciekawe najwilgotniejszym obszarem w Europie jest między innymi nasze polskie Podlasie.

Do suszy dziesiątkującej uprawy w Rumunii dołączyła szarańcza niszcząc setki hektarów upraw. Jest ona ściśle związana z brakiem opadów i wysoką temperaturą. Owady prawdopodobnie przybyły znad terenów południowej Ukrainy.

Największe zniszczenia w wyniku szarańczy pojawiły się w miejscowości Greci nieopodal granicy z Mołdawią i Ukrainą. Roje szarańczy zjadają głównie kukurydzę, jednak jeśli nie uda się zwalczyć owadów, te według rolników mogą przenieść się na inne uprawy w tym plantacje słoneczników. Szarańcze złożyły do gleby jaja, z których za około 55 dni może wylęgnąć kolejne pokolenie szarańczy. Teraz władze stosują odpowiednie opryski, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się owadów na kolejne regiony.

Według prognoz pogoda będzie sprzyjać rozmnażaniu i bytowaniu szarańczy. Dodatkowym problemem rolników w Europie będzie zbliżająca się fala upałów oraz narastająca susza. Obserwując na zdjęciach plantacje kukurydzy z rejonu Słowacji, Bałkanów, Włoch możemy być pewni, że wielu rolników w tym roku nie będzie miało co zbierać z pól.

Źródło mapy: Copernicus

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x