poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Styczniowy rynek ciągników. Jak kształtuje się sytuacja w nowym roku?

spot_img

W styczniu rolnicy kupili i zarejestrowali według danych z CEPiK 696 szt. nowych ciągników rolniczych. Taki wynik oznacza, że jest to niewiele mniej niż w poprzednich latach. Dla przypomnienia dodajmy, że w 2023 roku było to 712 szt., a dwa lata wcześniej 719 szt. Tegoroczny styczniowy wynik jest o 2,2% niższy niż przed rokiem.

Jakich ciągników zarejestrowano najwięcej?

Największą liczbą zarejestrowanych nowych ciągników może się pochwalić marka New Holland. W styczniu zarejestrowano w sumie 189 szt. niebiesko-białych traktorów tej marki. Jest to o 77 szt. więcej niż w styczniu 2023 roku. Udział rynkowy tego producenta wynosi 27,2%, to aż o 11,4 pp więcej niż przed rokiem.

Na drugim miejscu uplasowała się marka Kubota. W sumie zarejestrowano 107 szt. pomarańczowych ciągników. Jest to o 7 szt. więcej niż przed rokiem. Udział rynkowy tej marki wynosi 15,4%, oznacza to więcej niż w styczniu 2023 roku o 1,6 pp.

Na trzecim miejscu jest marka John Deere. W styczniu zarejestrowano 59 zielono-żółtych ciągników. Jest to 54 szt. mniej niż przed rokiem. Udział rynkowy tej marki wynosi 8,5%. Jest to o 7,4 pp mniej niż rok wcześniej.

Na czwartym miejscu znajduje się marka Solis z 43 rejestracjami. Marka ta uzyskuje w styczniu 6,2% udziałów rynkowych. Marka Deutz-Fahr zajmuje piąte miejsce. W sumie zarejestrowano 42 szt. zielono-szarych ciągników. Jest to tylko o jedna sztukę mniej niż ciągników Solis. Udział rynkowy tego producenta wynosi 6%.

Województwo mazowieckie liderem rejestracji ciągników

Patrząc przez pryzmat województw z największą liczbą rejestracji to na pierwszym miejscu jest woj. mazowieckie. W tym regionie tym w styczniu zarejestrowano 138 szt. nowych ciągników, to o 25 szt. więcej niż przed rokiem.

Na drugim miejscu znajduje się województwo łódzkie z ilością 87 szt. Z kolei na trzecim miejscu jest woj. kujawsko-pomorskie, gdzie zarejestrowano 76 szt. nowych ciągników.

Najpopularniejszy model ciągnika w styczniu 2024 r.

W styczniu 2024 roku najpopularniejszym modelem ciągnika był New Holland T7.165. Zarejestrowano go w ilości 15 szt. Po 14 szt. zarejestrowano ciągników Farmtrac Tractors Europe 26 4 WD, Kubota L1-522 i Solis 26 4 WD 9+9. kg

spot_img
Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x