środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Studenci z Cambridge chcą zmian! W stołówkach tylko roślinne menu!

spot_img

Samorząd studencki Uniwersytetu Cambridge zadecydował, że w stołówkach uczelni ma być dostępne tylko wegańskie menu. Decyzja jest wynikiem głosowania, w którym 72% członków samorządu opowiedziało się za wprowadzeniem w pełni roślinnego jadłospisu. Studenci argumentują, że posiłki pochodzenia roślinnego są odpowiedzią na kryzys klimatyczny i że uniwersytet powinien pokazać swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój poprzez eliminację produktów zwierzęcych z menu.

Studenci z Cambridge chcą zmian! W stołówkach tylko roślinne menu!
zdj: Archiwum AP

Studenci chcą, aby ze stołówek i kawiarni zniknęły wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego

Pomysł wprowadzenia wegańskiego menu spotkał się z entuzjazmem ze strony ogólnokrajowej inicjatywy studenckiej Plant-Based Universities, która działa na rzecz wprowadzenia roślinnych posiłków na brytyjskich uczelniach. William Smith, działacz inicjatywy na Cambridge, wskazał, że usunięcie produktów zwierzęcych z menu uniwersytetu znacznie zmniejszyłoby wpływ uczelni na środowisko i pokazałoby jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

Wołowinę i jagnięcinę usunięto ze stołówki Cambridge już w 2016 roku

Decyzja samorządu nie oznacza jednak, że uniwersytet będzie serwował tylko wegańskie posiłki. Ostateczna decyzja należy do władz uczelni. Rzecznik uczelni podkreślił, że Cambridge prowadzi zrównoważoną żywnościową politykę i aktywnie promuje opcje oparte na roślinach, usunięto również wołowinę i jagnięcinę z menu we wszystkich stołówkach w 2016 roku. Uniwersytet zmniejszył również ilość odpadów żywnościowych i usunął ryby, które nie spełniają kryterium zrównoważonego rozwoju.

Decyzja samorządu studenckiego Uniwersytetu Cambridge o wprowadzeniu w pełni wegańskiego menu w uczelnianych stołówkach wywołała wiele dyskusji i kontrowersji. Dla niektórych jest to krok w dobrym kierunku, który może pomóc w walce ze zmianami klimatu i promować zdrowe nawyki żywieniowe, a dla innych jest to ograniczenie wyboru i narzucanie jednego stylu życia. Ciekawi nas jakie zdanie macie wy na ten temat –uważacie, że to słuszny pomysł, czy oderwany od ziemi? Napiszcie w komentarzach!

źródło: TVN 24

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x