Co znajdziesz w artykule?
W trakcie minionych żniw odwiedziliśmy Hodowlę Roślin w Strzelcach, która tworzy od wielu lat odmiany dostosowane do polskich pól. Żmudna i sumienna praca hodowców firmy owocuje zadowoleniem plantatorów zbóż, strączkowych i rzepaku. / Michał Piśny
Poletkowe kombajny
W hodowli roślin podstawowym narzędziem żniwnym są specjalistyczne kombajny poletkowe, które od standardowych maszyn żniwnych różnią się m. in./ wielkością kombajnu, szerokością hedera, mocą silnika ale to nie wszystko. Charakterystyczną cechą tych maszyn jest dokładny omłot oraz zdolność monitorowania zbieranego materiału pod kątem wilgotności czy jakości ziarna- przy zastosowaniu specjalistycznych narzędzi monitorujących zbierany materiał opartych na spektroskopii odbiciowej promieniowania podczerownego (NIR). Przy powierzchniach zbioru poletek hodowlanych rzędu 5-10m2 szczególnie ważne jest szybkie i dokładne wyczyszczenie zbieranego ziarna, a także systemy pozwalające na samo czyszczenie się kombajnu z poszczególnych partii materiału, co ma kluczowe znaczenie w zachowaniu czystości odmianowej przy hodowli i reprodukcji materiału siewnego. Dużym usprawnieniem jest także zamontowana na kombajnie waga, która pozwala określić dokładny plon ze zbieranej jednostki powierzchni. Dzienna wydajność kombajnów poletkowych przy sprzyjających warunkach i dobrej organizacji wynosi 2,5 hektara. Ze względu na skomplikowaną budowę, użytej zaawansowanej technologii kombajny te kosztują około 1 mln złotych oraz niewielkiej liczby producentów. Kwoty są ogromne, lecz maszyny niezbędne. Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR posiada w swoim parku maszynowym kilkanaście sztuk kombajnów poletkowych różnych producentów.
Euforia zebrana
Jednym z strzeleckich hitów jest pszenica ozima Euforia, która została zebrana podczas tutejszych żniw na plantacjach doświadczalnych i reprodukcyjnych. Jak co roku zaskoczyła pozytywnie hodowców, a także plantatorów. Poziom plonowania jest stabilny na przestrzeni lat, a parametry jakościowe są zazwyczaj na bardzo wysokim poziomie. Wierność odmiany potwierdzają rolnicy, którzy wybierają Euforię na swoje pola. Uniwersalność oraz dostosowanie się do zmiennych warunków sprawiły, że decydują się na jej wysiew chociażby niemieccy i litewscy gospodarze. Euforia jest najczęściej reprodukowaną pszenicą ozimą – 3500 hektarów plantacji nasiennych w 2022 roku.
Przygotowanie materiału siewnego
Reprodukcja materiału siewnego to złożony i wymagający sumienności proces. Materiał siewny przygotowany jest za pomocą najnowszych technologii i najlepszych zapraw. Wysoka jakość materiału siewnego uzyskiwana jest dzięki szczegółowemu systemowi kontroli na każdym etapie produkcji. W tym roku firma otworzyła nową linię technologiczną do zaprawiania i konfekcjonowania nasion. Inwestycja usprawni pracę, a także zapewni wysoki standard, szczególnie w produkcji nasion rzepaku.
Hodowlany lider w Polsce
Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR to obecnie najbardziej efektywna firma hodowlana na rynku nasiennym w Polsce. Fakt ten potwierdza ilość odmian zbóż wpisanych do Krajowego Rejestru w latach 2015 – 2022. W ciągu ostatnich 7 lat zarejestrowano po 14 odmian pszenicy ozimej i jarej, a także 11 odmian owsa. Łącznie HR Strzelce na swoim koncie ma aż 65 odmian gatunków zbożowych. W przeciągu ostatnich dekad nagrodzono Złotymi Medalami targów POLAGRA 25 odmian. Strzeleccy hodowcy od wielu lat przyczyniają się także do wdrażania postępu biologicznego w rodzimych odmianach rzepaku ozimego. W 2021 r. udział odmian HR Strzelce w rynku nasiennym rzepaku ozimego wyniósł 10,5%, co plasuje firmę na 5 miejscu pod względem sprzedaży jednostek siewnych w Polsce.