poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Środki ochrony roślin- co należy wiedzieć?

spot_img

Pestycydy pełnią wiele funkcji i występują w wielu formach, w tym herbicydów, insektycydów i fungicydów. Ostatecznym celem we wszystkich przypadkach jest zwiększenie plonów poprzez zmniejszenie konkurencyjnych czynników środowiskowych. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy w związku z rozpoczęciem wiosennych zabiegów ochronnych Informuje o czym pamiętać aby nie narobić szkody w środowisku.

Monitoruj, kontroluj, zapobiegaj

Właściwe stosowanie środków ochrony roślin minimalizuje zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Oto 7 zasad, które każdy kto wykonuje zabiegi ochrony roślin powinien znać 

1. Stosowanie zasad integrowanej ochrony roślin   

Osoby wykonujące zabiegi ochrony roślin przed  zastosowaniem chemicznej ochrony roślin powinny wykorzystać wszelkie dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami tak aby ograniczyć do minimum stosowanie pestycydów. 

2. Monitorowanie plantacji

Zastosowanie chemicznej ochrony roślin powinno być poprzedzone monitoringiem plantacji występowania organizmów szkodliwych i oceną konieczności wykonania zabiegu.

3. Korzystanie ze środków z wiadomego źródła

Należy stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. 

4. Przestrzeganie zapisów zawartych na etykietach

Nie można stosować środków ochrony roślin na rośliny oraz agrofagi, które nie zostały wyszczególnione w etykiecie oraz przekraczać wskazanych dawek i liczby dopuszczonych zabiegów. 

5. Zapoznanie się z zasadami ostrożności

Należy zapoznać z warunkami bezpiecznego stosowania środka zawierającymi wytyczne dotyczące m.in. środków ostrożności a w tym obowiązku wyznaczania stref ochronnych od zbiorników i cieków wodnych. 

6. Uwzględnienie organizmów pożytecznych

Pamiętać należy o ochronie organizmów pożytecznych w szczególności owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.

7. Zachowywanie bezpiecznej odległości 

W celu zapobiegania znoszenia cieczy na tereny nie objęte zabiegiem należy zachowywać minimalne odległości od określonych miejsc lub obiektów oraz nie stosować środków ochrony roślin jeżeli prędkość wiatru przekracza 4 m/s.

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy przypomina, że osoby stosujące środki ochrony roślin powinny:

  •  posiadać ukończone szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin lub integrowanej produkcji roślin.
  • do zabiegu z zastosowaniem środków ochrony roślin wykorzystywać wyłącznie sprzęt, sprawny technicznie i skalibrowany, posiadający ważne badania techniczne. 
  • prowadzić i przechowywać przez 3 lata dokumentację dotyczącą stosowanie środków ochrony roślin. W dokumentacji należy zanotować nazwę środka ochrony roślin, czas zastosowania i zastosowaną dawkę, obszar i uprawy, na których zastosowano środek ochrony roślin oraz wskazać sposób realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin poprzez podanie co najmniej przyczyny wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin.

źródło:piorin.gov.pl
zdj:pixabay.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x