czwartek, 7 grudnia, 2023
spot_img

Unijne obostrzenia ASF. Szykuje się klęska, a Minister milczy

spot_imgspot_img

W związku z planowanym na 21 kwietnia 2021 r. wejściem w życie projektu Rozporządzenia Wykonawczego Komisji Europejskiej ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF zwróciło się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o wprowadzenie okresu przejściowego dla wdrażania nowych unijnych regulacji. Okres ten miałby trwać do końca grudnia 2021 roku. Wniosek wystosowano 15 kwietnia br., unijne przepisy wejdą w życie już jutro, a Minister Rolnictwa nie zareagował. 

Dotkliwy paraliż branży

W ocenie branżowego porozumienia wprowadzenie przepisów rozporządzenia do natychmiastowego stosowania od dnia 21 kwietnia 2021 r. może wywołać paraliż branży, zarówno po stronie producentów trzody chlewnej, jak i przetwórców. Zagrożeniem jest też możliwość zerwania łańcuchów dostaw i ogromne trudności np. w zbyciu żywca i obrocie zwierzętami hodowlanymi w strefach ochrony I, II, III, a także spadek cen skupu na obszarach występowania ASF. 
Drugim równie niepokojącym zagrożeniem jest możliwość wystąpienia poważnych braków w możliwościach zaspokojenia potrzeb surowcowych dla przetwórstwa. Konsekwencją tego może być wzrost cen żywca w strefie białej, a także drastyczne zwiększenie importu w skali kraju. 

Poważny kryzys branży?

Jak zauważają hodowcy rozwarstwienie cen żywca wieprzowego w strefach ASF oraz spadek cen materiału hodowlanego, w porównaniu ze strefą wolną od choroby, nie będzie też służył rozwojowi branży i może doprowadzić do likwidacji wielu gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.

Autorzy wniosku do Ministra Grzegorza Pudy podkreślają też, że do tej pory podział gospodarstw na część czystą i brudną wprowadzono jedynie w dużych profesjonalnych fermach. A liczba gospodarstw, które wdrożyły dobrowolne zaawansowane zasady bioasekuracji, opracowane przez Główny Inspektorat Weterynarii oraz organizacje: POLPIG i POLSUS dla uzyskania odstępstw od badań krwi przed wysyłką świń, jest niewielka. 

Problemy mniejszych gospodarstw 

Natomiast mniejsze gospodarstwa z wielkim trudem dostosowały się jedynie do minimalnych zasad bioasekuracji wymaganych przez prawo krajowe. Sytuacja jest dramatyczna. A do tej pory w wielu gospodarstwach utrzymujących świnie nie udało się zainstalować skutecznych ogrodzeń. Natomiast wydzielenie w gospodarstwie części czystej i brudnej (choć to faktycznie podstawowa zasada kontroli zabezpieczenia epizootycznego), nie było do tej pory prawnie wymagane.

Blokady transportu świń?

Jak podkreślają branżowcy, wprowadzenie nowych przepisów unijnych od dnia 21 kwietnia br. przyczyni się też do wielu problemów związanych z przemieszczaniem świń ze stref I, II, III. Brakuje także wytycznych dla hodowców i dla producentów trzody chlewnej, którzy będą przygotowywali plany bezpieczeństwa biologicznego. Wytycznych nie mają również powiatowi lekarze weterynarii, którzy zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, mają podejmować decyzję o przemieszczaniu świń. 

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF podsumowuje sytuację następująco: „W naszym przekonaniu bez wprowadzenia okresu przejściowego, w którym nadal będą obowiązywać obecne przepisy, istnieje wysokie zagrożenie zablokowania możliwości przemieszczania zwierząt, a tym samym obrotu i sprzedaży żywca.”

Plan etapowego wprowadzania

Żeby zaradzić problemom, Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF przygotowało plan etapowego wprowadzenia nowych unijnych przepisów. Harmonogram obejmuje kilka punków:
– Opracowanie wytycznych i zachęt dla gospodarstw, które się szybciej dostosują do nowych przepisów. Miałby się tym zająć zespół złożony z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa, GIW oraz branżowców. Wytyczne i lista zachęt miałaby powstać w terminie do końca maja 2021 r.
– Następny punkt to Konsultacje społeczne i akcja informacyjna wdrażane przez organizacje branżowe producentów i przetwórców wieprzowiny, w terminie do końca czerwca 2021 r.
– Kolejny etap to stopniowy okres wdrażania nowych przepisów w okresie do końca grudnia 2021. 

Taki sam plan dla dzików

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF stoi też na stanowisku, że analogiczny plan działań dla zwalczania ASF u dzików powinien zostać opracowany przy udziale Ministerstwa Rolnictwa, GIW, organizacji myśliwych, producentów trzody chlewnej. Zdaniem hodowców, bez podjęcia równoległych zdecydowanych działań ukierunkowanych na zwalczanie ASF u dzików, nie będzie postępów w walce z tą groźną chorobą.

Wytyczne w naszym rtykule

Pod wnioskiem do Ministra Grzegorza Pudy podpisali się: Aleksander Dargiewicz – Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Witold Choiński – Związek Polskie Mięso, Janusz Rodziewicz – Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Monika Piątkowska – Izba Zbożowo Paszowa, Wiesław Różański – Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI, a także Ignacy Zaremba – Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”. 

Więcej informacji o nowych unijnych zasadach ochrony przed ASF znaleźć można w naszym artykule pt.: „Strefy ASF – Nowe obostrzenia” (publ.: 9 kwietnia br.) link: https://agroprofil.pl/aktualnosci/nowe-obostrzenia-strefy-asf/

Źródło: KZP-PTCH POLPIG
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x