sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Spółce Gobarto udało sie wypracować zysk pomimo kryzysu na rynku wieprzowiny

spot_img

Pierwszy kwartał 2022 roku dla Gobarto przyniósł dobre wyniki finansowe pomimo głebokiego kryzysu na rynku trzody chlewnej. W pierwszym kwartale 2022 roku GK Gobarto wypracowała 21 mln zł zysku EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) oraz blisko 520 mln zł przychodów ze sprzedaży. 

Pogłowie trzody chlewnej maleje z miesiąca na miesiąc

Od końca pierwszego kwartału br. widoczne jest odwrócenie trendu utrzymywania się cen trzody na bardzo niskim poziomie ale bez znaczącej poprawy dla rolnika. Ceny wzrosły z poziomu ok 1,2 EUR/kg do poziomu 1,95 EUR/kg. Zjawisko to jest spowodowane sukcesywnym zmniejszaniem pogłowia trzody chlewnej w Niemczech, jak i w całej Unii Europejskiej. W marcu średnia cena wyniosła 6,35 zł/kg i była o 20% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Według informacji ARiMR, na dzień 31 marca 2022 roku pogłowie trzody chlewnej w Polsce wyniosło ok. 9,8 mln sztuk, czyli aż 4,4 % mniej w porównaniu z końcem grudnia 2021 roku!

Rynek zmaga się z nadwyżką żywca wieprzowego

Chiny skutecznie odbudowują pogłowie świń. W pierwszym kwartale 2022 roku wyprodukowały 15,6 mln ton wieprzowiny, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Przełożyło się to bezpośrednio na spadek zapotrzebowania na wieprzowinę z UE, a tym samym na spadek eksportu unijnej wieprzowiny do Chin, powodując nadwyżki na rynku unijnym. Ucierpiała na tym między innymi Hiszpania, obecnie największy producent i eksporter trzody chlewnej w Unii Europejskiej. 

W drugiej połowie 2021 r. Chiny zmniejszyły popyt na tamtejszą wieprzowinę aż o 43%, przy występujących, niewielkich wzrostach w hiszpańskim pogłowiu trzody chlewnej (o 5% do wielkości 33 mln sztuk). Trudna sytuacja jest również w Niemczech. Występujący na jego terytorium wirus ASF skutkuje zakazem eksportu mięsa wieprzowego do Chin oraz Japonii, generując olbrzymie nadwyżki produkcji żywca w tym kraju. W konsekwencji następuje systematyczne zmniejszanie pogłowia trzody chlewnej zarówno w samych Niemczech, jak i w całej Unii Europejskiej. 

W skali roku zysk Gobarto wzrósł o 45%

Grupa Gobarto pomimo trudności osiągnęła dobre wyniki finansowe w I kwartale br. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 519,56 mln zł i były wyższe od notowanych w roku ubiegłym o 4,2%. Przychody eksportowe, mimo utrzymującego się od dłuższego czasu embarga handlowego z Rosją, uzyskały wartość 57,33 mln zł, a ich udział w strukturze przychodów ogółem ukształtował się na poziomie 11,03%. W raportowanym okresie GK Gobarto wypracowała 21,02 mln zł zysku EBITDA, co oznacza wzrost r/r aż o 45,6%. Skonsolidowany wynik netto osiągnął z kolei wartość 3,89 mln zł, przy 9,18 mln zł zysku z działalności operacyjnej.

Obszarem działalności, który miał największy wpływ na osiągnięte wyniki Grupy był segment Mięso i wędliny reprezentowany przez spółkę Gobarto S.A. W okresie pierwszych trzech miesięcy tego roku jego przychody ze sprzedaży wyniosły 514,03 mln zł (wzrost r/r o 11,4%), przy 12,70 mln zł zysku EBITDA oraz 6,26 mln zł zysku operacyjnego segmentu. 

Konflikt rosyjsko-ukraiński bez wpływu na działalność Grupy  

Na rynkowe ceny wieprzowiny wpływ mają głównie dwa czynniki. Obecnie największym ryzykiem dla producentów wieprzowiny jest ASF. Drugim istotnym elementemkształtującym rynek jest utrzymujący się od 2015 roku zakaz sprzedaży wieprzowiny do Rosji dla wszystkich producentów europejskich, w tym również dla Polski. Natomiast jeśli chodzi o obecną sytuację geopolityczną w tym regionie to nie ma to wpływu na działalności całej Grupy Gobarto.

Posiadaliśmy dwie fermy oraz ubojnię w okolicy Lwowa, ale te aktywa sprzedaliśmy w grudniu 2020 roku. W tej chwili nie posiadamy aktywów ani powiązań gospodarczych w tej części świata, dlatego nie jesteśmy  bezpośrednio narażeni na negatywne konsekwencje trwającej wojny oraz obowiązujących restrykcji i innych ograniczeń gospodarczych w relacjach z Ukrainą oraz Rosją – informujeMarcin Śliwiński, prezes zarządu Gobarto S.A.

Mimo to zarząd cały czas monitoruje rozwój sytuacji w tej części świata. Na ten moment nie jest jednak w stanie jednoznacznie przewidzieć długoterminowych skutków tego konfliktu oraz jego wpływu na gospodarkę światową oraz polską.

źródło: Materiał Prasowy Gobarto

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x