piątek, 21 czerwca, 2024
spot_img

Rekordowo droga benzyna, ale tańszy diesel

spot_img

Posiadacze samochodów benzynowych patrzą z przerażeniem na zmiany zachodzące na rynku paliw, a to właśnie oni byli dotąd faworyzowani przez rafinerie i sprzedawców detalicznych.

Maj przyniósł gwałtowne odbicie ceny hurtowej benzyn przy w miarę stabilnych cenach diesla. W konsekwencji benzyna jest już w hurcie o ponad 30 gr/l droższa od oleju napędowego

W PKN Orlen w skali tygodnia (11-18.05.2022) cena Pb95 wzrosła aż o 53 gr/l do 7,495 zł/l, a cena ON zwiększyła się o „tylko” 9 groszy do 7,155 zł/l . Oznacza to, że popularna 95-ka pobiła o 31 gr/l rekord ustanowiony 9-go marca. Jednocześnie diesel jest o 1,08 zł na litrze tańszy od analogicznego rekordu.

Od września minionego roku cena hurtowa benzyny 95 była niższa od ON, a po wybuch wojny na Ukrainie ta różnica sięgała blisko 1 zł/l. Na stacjach paliw olej napędowy był tańszy w porównaniu z Pb95 ostatnio w październiku 2021.

Zmiana polityki cenowej Orlenu może świadczyć, że państwowy koncern poprzez obniżki cen diesla włącza się w większym stopniu do walki z inflacją. To właśnie ceny oleju napędowego wpływają bezpośrednio na koszty transportu, czy koszty produkcji w rolnictwie.

Porównanie średniotygodniowej ceny hurtowej ON i Pb95:

Ceny na stacjach paliw:

Stacje paliw z opóźnieniem reagują na zmiany cenników hurtowych, ale na wielu z nich ceny obu głównych paliw zrównały się w ostatnich dniach.

Według e-Petrol w połowie 20-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 7,23 i 7,25 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95 wzrosła aż o 36 groszy na litrze, a diesel potaniał w tym czasie o 14 gr/l.

Cena średnia autogazu spadła o 2 grosze do 3,67 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 18-05-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,57 zł/l (+39 gr/l);
• Pb95: 7,23 zł/l (+36 gr/l);

• ON: 7,25 zł/l (-14 gr/l);
• LPG: 3,67 zł/l (-2 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

Ceny paliw w kraju:

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent oscylują od wielu tygodni (od początku kwietnia) wokół poziomu 105 usd/baryłkę po znacznej przecenie z końcówki marca. Względna stabilizacja na rynku ropy jest efektem uwolnienia dużych rezerw surowca przez USA i ich sojuszników. Kolejnym czynnikiem stabilizującym jest ryzyko spowolnienia gospodarczego w Chinach (pandemia Covid-19) i na świecie (rosnące stopy procentowe). Sytuacja może się jednak zmienić i ceny ropy mogą mocno wzrosnąć, jeśli wszyscy członkowie UE porozumieją się na wprowadzenie sankcji w eksporcie rosyjskiej ropy. Notowania odmiany Brent oscylują w środę (18.05.2022) w pobliżu 114 usd/b po wzroście o 2%. Zmiany na rynku ropy mieszczą się w zakresie szerokiego – wielotygodniowego trendu bocznego.

Notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Andrzej Bąk
Źródło: PKN Orlen, e-Petrol.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x