środa, 28 lutego, 2024

Spekulacje na rynku nawozów? KZPBC skierowało pismo do Jacka Sasina

spot_img

Ceny nawozów są paliwem dla szalejącej inflacji. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego uważa, że działania polskich firm produkujących nawozy są czysto spekulacyjne i wpływają na destabilizację na rynku nawozów. 

Monopol polskich spółek produkcyjnych

Plantatorzy buraków cukrowych reprezentowani przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego wyrażają zaniepokojenie brakiem należytej aktywności Ministerstwa Aktywów Państwowych w celu stabilizacji sytuacji na rynku nawozów mineralnych w Polsce. W ocenie związku spółki produkujące nawozy, które są nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, wykorzystują swoją pozycję monopolistyczną i negatywnie wpływają na bieżącą sytuację rynkową poprzez dyktat cenowy oraz nieodpowiedzialne publikacje cenników nawozów. W opinii KZBPC sugerowanie cen przez Anwil S.A. i Agrochem Sp. z o.o. (podległy Grupie Azoty) są działaniami czysto spekulacyjnymi, które wpływają na destabilizację na rynku nawozów.

Na jesień do cukrowni trafi mniej buraków

Drastyczny wzrost kosztów nawożenia wpływa na spadek opłacalności uprawy buraka cukrowego i innych roślin. Rolnicy są zmuszeni do rezygnacji ze stosowania optymalnego poziomu nawożenia, co będzie skutkowało zmniejszeniem plonów i pogorszeniem jakości surowca. Jak zaznacza Związek, w przypadku buraka cukrowego już teraz mamy do czynienia ze znacznym spadkiem areału zasiewów. Pojawiają się obawy, że w okresie jesiennym do polskich cukrowni trafi niedostateczna ilość buraków, aby w pełni wykorzystać moce produkcyjne. Dotyczy to również zakładów Krajowej Spółki Cukrowej S.A., która ma być filarem Narodowego Holdingu Spożywczego.

„Analizując notowania cen gazu (które zdaniem firm produkujących nawozy były głównym czynnikiem odpowiedzialnym za pierwszy wzrost cen nawozów), nie znajdujemy uzasadnienia dla ostatniej podwyżki cen nawozów, w szczególności azotowych. Apelujemy do Pana Premiera o aktywne i rzeczowe działanie na rzecz poprawy sytuacji na rynku nawozów – wszelkie działania o charakterze spekulacyjnym muszą zostać wyeliminowane! Ma to kluczowe znaczenie dla wszystkich rolników oraz niebagatelny wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce.” czytamy w komunikacie KZBPC.

fot.1:KPZBC
fot.1:KPZBC

źródło: KPZBC
zdj:pixabay

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x