sobota, 23 października, 2021
spot_img

Specustawa jako fundament dokonania w Polsce eksterminacji dzików?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Specustawa o ASF skierowana do dalszych sejmowych prac

Wczoraj, po burzliwej debacie, Sejmowe Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, większością głosów, do dalszych prac sejmowych skierowały projekt tzw. specustawy w sprawie zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz redukcji populacji dzików w kraju.
Przypomnijmy: projekt ustawy dot. zwalczania ASF, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS przewiduje min. zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, a także powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemcy stawiają płot 

Uzasadnienie i głosy przeciwne  

W uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślono min., że głównym jej celem jest usprawnienie działań prowadzonych w ramach likwidowania chorób zakaźnych zwierząt oraz zapobiegania takim chorobom, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) i kwestii redukcji populacji dzików na terytorium Polski.
Z założeniami projektu nie zgodzili się min. przedstawiciele opozycyjnej względem partii rządzącej, Koalicji Obywatelskiej, którzy podczas zwołanej w środę konferencji prasowej, stwierdzili mim, że projekt ustawy będzie służył jako fundament dokonania w Polsce eksterminacji dzików oraz będzie zamachem za polską przyrodę. Parlamentarzyści KO zapowiedzieli też, że w kolejnych etapach prac nad tą ustawą, wnosić będą szereg poprawek które, jak to ujęli, będą miały pozytywny wpływ na ostateczny jej kształt.
Planom intensyfikacji odstrzałów dzików, a także karom więzienia za blokowanie polowań, sprzeciwiali się natomiast przedstawiciele środowisk proekologicznych. Wnioskowano nawet o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu Ostatecznie jednak projekt tzw. specustawy o ASF i zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt przyjęty został do dalszych prac sejmowych.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródła: Sejm RP, PAP

Specustawa dot. ASF: bioasekuracja, zakaz utrudniania polowań i odstrzał dzików przez policjantów i wojsko

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły