środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Specustawa jako fundament dokonania w Polsce eksterminacji dzików?

spot_img

Specustawa o ASF skierowana do dalszych sejmowych prac

Wczoraj, po burzliwej debacie, Sejmowe Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, większością głosów, do dalszych prac sejmowych skierowały projekt tzw. specustawy w sprawie zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz redukcji populacji dzików w kraju.
Przypomnijmy: projekt ustawy dot. zwalczania ASF, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS przewiduje min. zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, a także powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemcy stawiają płot 

Uzasadnienie i głosy przeciwne  

W uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślono min., że głównym jej celem jest usprawnienie działań prowadzonych w ramach likwidowania chorób zakaźnych zwierząt oraz zapobiegania takim chorobom, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) i kwestii redukcji populacji dzików na terytorium Polski.
Z założeniami projektu nie zgodzili się min. przedstawiciele opozycyjnej względem partii rządzącej, Koalicji Obywatelskiej, którzy podczas zwołanej w środę konferencji prasowej, stwierdzili mim, że projekt ustawy będzie służył jako fundament dokonania w Polsce eksterminacji dzików oraz będzie zamachem za polską przyrodę. Parlamentarzyści KO zapowiedzieli też, że w kolejnych etapach prac nad tą ustawą, wnosić będą szereg poprawek które, jak to ujęli, będą miały pozytywny wpływ na ostateczny jej kształt.
Planom intensyfikacji odstrzałów dzików, a także karom więzienia za blokowanie polowań, sprzeciwiali się natomiast przedstawiciele środowisk proekologicznych. Wnioskowano nawet o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu Ostatecznie jednak projekt tzw. specustawy o ASF i zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt przyjęty został do dalszych prac sejmowych.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródła: Sejm RP, PAP

Specustawa dot. ASF: bioasekuracja, zakaz utrudniania polowań i odstrzał dzików przez policjantów i wojsko

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników