środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Specustawa biogazowa przyjęta bez żadnych poprawek

spot_img

W środę, tuż przed godziną 22:00, miało miejsce istotne wspólne posiedzenie sejmowych Komisji ds. rolnictwa oraz energii i klimatu dotyczące specustawy biogazowej. Spotkanie to miało kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju projektu ustawy, który został jednomyślnie zaakceptowany w II czytaniu. Co cieszy jeszcze bardziej, żaden z członków komisji nie zgłosił sprzeciwu, a także nikt nie wstrzymał się od głosu!

Sejm zaakceptował specustawę biogazową

Ułatwienia w procesie decyzyjnym

W projekcie wprowadzono różnorodne ułatwienia, mające na celu usprawnienie procesu decyzyjnego związane z biogazowniami rolniczymi. Przewidziane zmiany obejmują między innymi uproszczenia w wydawaniu decyzji dotyczących warunków zabudowy, pozwoleń na budowę oraz przyłączania do sieci.

Zgodnie z projektem, osoby i podmioty mające uprawnienia do przygotowania i realizacji inwestycji w dziedzinie biogazowni rolniczych obejmować będą: osoby fizyczne i prawne prowadzące gospodarstwa rolne, podmioty zajmujące się wytwarzaniem prądu, ciepła, biogazu rolniczego lub biometanu z biogazu rolniczego, grupy producentów rolnych oraz inne zainteresowane podmioty.

Budowa biogazowni nie tylko dla rolników 

W uzasadnieniu projektu zwrócono szczególną uwagę na fakt, że nie wyklucza się możliwości tworzenia spółek celowych, w których udział mogą brać podmioty spoza branży rolniczej i przetwórczej. Jest to istotne, ponieważ umożliwi zaangażowanie finansowania ze strony różnych inwestorów.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, biogazownie rolnicze powinny być zlokalizowane na nieruchomościach podmiotów uprawnionych, które prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność związaną z przetwórstwem rolno-spożywczym. To oznacza, że lokalizacja biogazowni będzie uzależniona od właścicieli gruntów lub podmiotów, które prowadzą działalność rolniczą lub przetwórczą.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że w rozporządzeniu powinny znaleźć się takie surowce jak: odchody zwierzęce oraz produkty przetworzenia biomasy roślinnej, np. wywar gorzelniany, wytłoki oraz inne pozostałości pochodzące z przetworzenia surowców rolnych.

Nowe przepisy dla biogazowni rolniczych: Lokalny charakter, limit mocy i zapobieganie nadużyciom

Zaplanowane przepisy dotyczące biogazowni rolniczych mają na celu utrzymanie ich charakteru lokalnego oraz wprowadzenie pewnych ograniczeń dotyczących mocy i wolumenu produkowanego biogazu. Według projektu, takie instalacje będą miały limit maksymalnej mocy wynoszący 3,5 MW lub 10,5 MW cieplnej mocy osiągalnej w skojarzeniu. Alternatywnie, roczna produkcja biogazu rolniczego nie przekroczy 14 mln m sześc., a produkcja biometanu z biogazu rolniczego nie przekroczy 8,4 mln m sześc. Ograniczenie mocy zostało ustalone na poziomie zbliżonym do średniego zapotrzebowania na energię elektryczną lub ciepło w gminie wiejskiej, zgodnie z uzasadnieniem.

Projekt zakłada również, że jeśli jedna osoba lub podmiot posiada kilka biogazowni rolniczych na terenie gminy, łączna moc i wydajność tych instalacji nie może przekraczać wcześniej wspomnianych limitów. Włącza się również instalacje należące do innych członków rodziny, takich jak rodzic, brat czy siostra.

Nowe przepisy mają również na celu ograniczenie możliwości zbywania takich instalacji. Zdaniem projektodawców, celem jest zapobieganie przypadkom, w których podmioty nieuprawnione do korzystania z preferencji stają się beneficjentami uproszczonej ścieżki inwestycyjnej.

źródło: Związek Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x