środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Spadek na rynku ciągników rolniczych

spot_img

W styczniu 2020 wydano tablice rejestracyjne do 594 nowych ciągników rolniczych. To o 61% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wolumen rejestracji był jednak o 38% niższy od grudniowego – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

– Obserwujemy najmocniejsze od 5 lat otwarcie roku na rynku nowych ciągników. Wyższy wolumen rejestracji w styczniu, odnotowano ostatnio w 2015 roku – mówi Tomasz Rybak  z firmy Martin & Jacob.

Które marki znalazły się w czołówce sprzedaży?

Początek roku ponownie należał do ciągników New Holland, zarejestrowano 117 traktorów tej marki. Oznacza to aż 225% wzrost w stosunku do stycznia ubiegłego roku, przy jednoczesnym spadku o 38% względem poprzedniego miesiąca. Na drugim miejscu znalazł się Deutz-Fahr z 79 rejestracjami. To o 119% więcej niż w styczniu 2019 oraz o 25% mniej niż w grudniu. Styczniowe podium zamknął czeski Zetor, odnotowujący 71 rejestracji nowych ciągników (4% mniej niż w analogicznym okresie ub. roku oraz 46% mniej niż w grudniu).

Najczęściej wybierane modele

Podobnie jak w grudniu, największą popularnością cieszył się ciągnik Zetor Major 80. W styczniu wydano tablice do 29 maszyn tego typu – o 12% więcej niż przed rokiem oraz o 4% więcej niż w poprzednim miesiącu. Drugim miejscem, z wolumenem sprzedaży po 15 sztuk, podzieliły się ciągniki John Deere 6120M i New Holland T4.75S. Dla maszyny marki John Deere oznacza to 200% wzrost w stosunku do stycznia ub. roku oraz 25% wzrost względem grudnia. W przypadku T4.75S marki New Holland porównanie do analogicznego okresu ub. roku przynosi wzrost o 400%, zaś do poprzedniego miesiąca – spadek o 44%. Na trzecim miejscu sprzedaży znalazł się w styczniu polsko-hinduski Farmtrac 6050DT. Wydano tablice do 13 maszyn tego typu (wzrost o 550% w stosunku do stycznia 2019 oraz o 86% w porównaniu do grudnia).

Sprzedaż ciągników w regionach

W styczniu tego roku w żadnym z województw liczba rejestracji nie przekroczyła 100. Najwięcej – bo 87 nowych traktorów – zarejestrowano na Mazowszu. To o 16% więcej niż w styczniu ub. roku, lecz o 44% mniej niż w grudniu. Na drugim miejscu znalazło się woj. lubelskie, z liczbą 65 rejestracji. To o 16% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i o 48% mniej niż w grudniu. Trzecim największym rynkiem po raz kolejny okazało się woj. łódzkie. Wydano tu tablice rejestracyjne do 57 nowych ciągników, co przekłada się na 256% wzrost w porównaniu do stycznia 2019 oraz 48% spadek w porównaniu do grudnia.

*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników