niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Słowacja zakazuje wprowadzenia na rynek zboża z Ukrainy po wykryciu szkodliwych pestycydów

spot_img

 W odpowiedzi na niezadowalające wyniki analizy, słowackie Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję o zakazie przetwarzania ukraińskiego zboża oraz wprowadziło zakaz wpuszczania go na lokalny rynek. Badania wykazały obecność niedozwolonych w UE pestycydów, co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi.

zbiorów zbóż

Słowacja stanowczo odradza import zboża z Ukrainy

„Na podstawie niezadowalających wyników analizy 1500 ton pszenicy z Ukrainy, którą kontrola wykryła w młynie w Kolárovie, departament wprowadza zakaz przetwarzania i wprowadzania do łańcucha paszowego i żywnościowego – poinformowało słowackie Ministerstwo Rolnictwa w czwartek (13 kwietnia).

Całość ukraińskiego zboża na Słowacji zostanie teraz poddana kontroli – przekazał w komunikacie resort rolnictwa. Jednocześnie władze nie wydały zakazu sprowadzania ziarna z Ukrainy, ale stanowczo odradzają jego import.

Słowacja zwołuje spotkanie szefów resortów rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej

Minister Rolnictwa Słowacji, Samuel Vlczan, planuje poinformować ambasadora Ukrainy w Bratysławie, Myroslava Kastrana, o decyzjach podjętych w związku z obecnością szkodliwych pestycydów w ukraińskim zbożu. Zapowiedziano również spotkanie szefów resortów rolnictwa krajów Grupy Wyszehradzkiej  czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz Rumunii i Bułgarii w trybie online, w ten piątek. W międzyczasie, słowacka służba weterynaryjna (SVPS) będzie informować kraje członkowskie UE o partii zboża, która nie spełnia unijnych norm.

źródło:money.pl

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x