środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Naloty słodyszka w rzepaku! Czym można pryskać?

spot_img

Kilka dni z wyższymi temperaturami wzmogły aktywność szkodników rzepaku ozimego. W żółtych naczyniach nadal można odłowić chrząszcze chowacza czterozębnego i brukwiaczka. Zaobserwowano również pierwsze naloty słodyszka rzepakowego. W najbliższych dniach można spodziewać się masowych pojawów tego szkodnika.

Naloty słodyszka rzepakowego na większości plantacji w całym kraju

Naloty słodyszka rzepakowego zaobserwowano już na większości plantacji zlokalizowanych w województwach centralnej i zachodnio-południowej części kraju. Pojaw tych szkodników sygnalizuje również Instytut Ochrony Roślin-PIB. W żółtych naczyniach w Stacji w Winnej Górze (woj. wielkopolskie) średnio, na naczynie żółte, odłowiono 15 chrząszczy słodyszka rzepakowego i pojedyncze osobniki chowacza czterozębnego.

Słodyszek rzepakowy – kiedy rozpoczyna naloty?

Chrząszcze słodyszka rzepakowego pojawiają się po przezimowaniu, gdy temperatura powietrza wzrośnie do ok. 9°C. W tym okresie przelatują na żółto kwitnące kwiaty, głównie wierzby. Przy wzroście temperatury do ok. 15°C przelatują na plantacje rzepaku. Termin tych nalotów może być różny w poszczególnych latach i może trwać do kilkunastu tygodni.

Słodyszek rzepakowy – szkodliwość i progi ekonomicznej szkodliwości

Największe straty powodują chrząszcze w okresie rozwoju pąków kwiatowych (faza zielonego pąka). Larwy również żerują w pąkach, jednak nie mają większego znaczenia gospodarczego. Słodyszek występuje na terenie całego kraju, jednak najwięcej uszkodzeń powoduje w rejonach południowych i południowo-zachodnich.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla słodyszka rzepakowego w fazie zwartego kwiatostanu (BBCH 50–52) wynosi 1–2 chrząszcze na 1 roślinie, a w fazie luźnego kwiatostanu (BBCH 55–59) 3–5 chrząszczy na roślinie.

Substancje czynne zarejestrowane do zwalczania wiosennych szkodników w rzepaku ozimym

SzkodnikSubstancja czynnaGrupa chemiczna (IRAC)Optymalna temperatura działania
Słodyszek rzepakowybutoksan piperonylu+cypermetrynaPyretroidy (3A)poniżej 20°C
cypermetryna
deltametryna
esfenwalerat
gamma-cyhalotryna
lambda-cyhalotryna
tau-fluwalinat
etofenproksEtery arylo-propylowe (3A)
acetamiprydNeonikotynoidy (4A)szeroki zakres
acetamipryd+lambda-cyhalotrynaNeonikotynoidy (4A)+pyretroidy (3A)
flupyradifuron+deltametrynaButenolidy (4D)+ pyretroidy (3A)
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x