wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Jest źle, a jak będzie i gdzie dobrniemy? – komentarze i opinie

spot_img

Takiego dramatu chyba nikt się nie spodziewał. Zamiast promować warunki do rozwoju rolnictwa, to wszystko się „zwija”. Cały czas jesteśmy w trasie od Szczecina do Dorohuska, gdzie rolnicy manifestują od końca marca swoje niezadowolenie wobec zaistniałej sytuacji, nie tylko tej dotyczącej rynku zbóż.

Kłamstwa i mydlenie oczu – kto na tym zarabia? Na pewno nie rolnicy

Jak tak dalej będzie to polscy rolnicy nie będą musieli niczego produkować, bo wszystko przyjedzie do Polski albo szerokim torem, albo autami ciężarowymi.

Rolnicy mają jasno i wyraźnie określone postulaty do zrealizowania, by ten dramat zażegnać, a końca nie widać. Dlaczego? Bo to się najnormalniej opłaca. Komu? Tym firmom, które wiedzą, jak się robi prawdziwe pieniądze na rynku żywności.

Nie ma banku i odsetek od depozytów, by z tych kwot jakimi dysponują mogli na tyle dużo zarobić, co na zbożu z Ukrainy. A spektakl kłamstw, którymi nas karmią trwa w najlepsze.

Polityczny teatrzyk i brak konkretnych rozwiązań

Niestety ciągle brak rządzącym odwagi, by ujawnić listy firm, które zarobiły krocie na zbożu z Ukrainy. Podobno jest tak, że kłamstwo wielokrotnie powtarzane w końcu staje się prawdą. I chyba coś w tym jest, bo rolnicy od ubiegłego roku sygnalizowali problemy jakie mogą wystąpić z niekontrolowanym importem zbóż z Ukrainy. Niestety brak do dziś jakiegokolwiek sensownego rozwiązania, by tę tonącą łódkę, którą jest rolnictwo ocalić od zatopienia.

Tu ciągle są pomysły i propozycje, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. To wygląda tak, jakby ktoś chciał ratować rolnictwo wybierając wiaderkiem wodę z łódki i tym sposobem myśli się, że to coś pomoże. Nic bardziej mylnego, bo problem tkwi gdzie indziej. Najpierw trzeba zakorkować nieszczelność. W rolnictwie tym nieszczęściem jest otwarta granica z Ukrainą – nie tylko na zboże, ale także inne produkty rolno-spożywcze. To wszystko za chwilę wywróci naszą łódkę.

Spada rentowność polskich gospodarstw, a to pociągnie za sobą dalsze konsekwencje

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeżeli rolnik ma pieniądze, to mają je wszyscy. Rolnicy mając gotówkę potrafią ją dobrze zainwestować. Niestety przy braku stabilności produkcji i opłacalności wszyscy myślą, jak przetrwać ten czas bez żadnych inwestycji. To wszystko odbija się na kolejnych gałęziach przemysłu i fabryk produkujących ciągniki i maszyny towarzyszące. Po danych z CEPiK widać jak w kolejnych miesiącach rejestruje się mniej ciągników i przyczep rolniczych. Z czego mają rolnicy inwestować? Z żyta sprzedanego za 580 zł/t i zakupionej tony saletry amonowej w połowie ubiegłego roku po ponad 5600 zł? Nie ma księgowej, która zbilansuje takie przychody z kosztami, żeby jeszcze zostało na życie i dalsze inwestycje.

Jeździmy na wiele targów i pokazów, mamy kontakt bezpośrednio z rolnikami i firmami, które widzą co się dzieje. Ich byt też jest zagrożony, bo nikt nie będzie produkował sprzętu na stok, tylko pod dane zamówienia, a te topnieją tak szybko jak śnieg w kwietniu. Niestety w innych branżach też nie jest lepiej. Nikt sobie nie zdaje sprawy jakie konsekwencje i następstwa będą w gospodarce w wyniku takiego podchodzenia do rolnictwa.

Rolnik wie co ma robić i to konsekwentnie realizuje. To są świetni inwestorzy, którzy potrafią dobrze zainwestować pieniądze pod jednym warunkiem, kiedy je mają. 

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

3.8 9 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Zboże zatopi pis.Niech w końcu odpowiedzą za to co zrobili z gospodarką za swoich rządów….

Mirosław
Mirosław
1 rok temu

To jeszcze nic prawdziwa afera to dopłaty bezpośrednie w tym roku Kto za to odpowie

Lazania
Lazania
1 rok temu

Ja tu widzę nieco inna narrację. Rolnik musi mieć pieniądze…

Łukasz Górecki
Łukasz Górecki
1 rok temu

**To wszystko nieprawda a Putin to co nie cieszy się?! Przestańcie dramatyzować jeśli Rosja wygra to dopiero się zacznie ale to będzie za późno **

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

4
0
Would love your thoughts, please comment.x