piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Skuteczna pomoc w ochronie buraków. Wydano czasowe zezwolenie na ważny środek

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło tymczasowego zatwierdzenia dla insektycydu INAZUMA 130 WG w celu zwalczania skośnika buraczaka w uprawie buraków cukrowych. Okres obowiązywania zezwolenia obejmuje termin od 27 czerwca do 15 września 2023 r.

skośnik buraczany

Insektycyd INAZUMA 130 WG – niezbędny dla plantatorów buraków cukrowych

Na prośbę Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, podjęto decyzję o czasowej rejestracji, która wynika z narastającej presji szkodnika na coraz większych obszarach kraju.

Skośnik buraczak od kilku lat powoduje znaczne straty w uprawach buraka cukrowego. Dlatego rolnicy potrzebowali skutecznego narzędzia do walki z tym szkodnikiem – mówi Marta Strzelecka-Berek kierownik do spraw produktów rolniczych Sumi Agro Poland – INAZUMA 130 WG świetnie się do tego nadaje, gdyż łączy w sobie efekt „knock-down” (wywoływany przez lambda-cyhalotrynę) oraz, zawdzięczany acetamiprydowi, efekt „long action+”. Błyskawicznie zwalcza szkodniki na roślinie, a krążąc w jej wnętrzu, działa także na te, które uniknęły bezpośredniego kontaktu z cieczą opryskową. W przypadku skośnika buraczaka jest to bardzo istotne, gdyż larwy żerują m.in. wewnątrz ogonków liściowych” – wyjaśnia specjalistka.

Autor zdjęcia: prof. Zdzisław Klukowski
Autor zdjęcia: prof. Zdzisław Klukowski

Zaufany wybór polskich rolników

Polscy rolnicy doskonale znają środek INAZUMA 130 WG, gdyż od wielu lat chętnie stosują go do ochrony choćby zbóż czy rzepaku. Insektycyd INAZUMA 130 WG działa na roślinie powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie (układowo). Do jego niewątpliwych zalet możemy zaliczyć m.in. szybkie i jednocześnie długotrwałe działanie, podwyższoną odporność na zmywanie przez deszcz
i szerokie spektrum zwalczanych szkodników, które właśnie zostało poszerzone o skośnika buraczaka. Sprawia to, że jest bardzo efektywny w zwalczaniu szkodników gryzących i ssących, na które oddziałuje kontaktowo i żołądkowo.

Stosowanie insektycydu INAZUMA 130 WG. Jaka dawka i okres karencji?

Zgodnie z zezwoleniem MRiRW nr  R/j-5/2023 z dnia 26.06.2023 r. zalecana i jednocześnie maksymalna dawka insektycydu INAZUMA 130 WG w ochronie buraków cukrowych przed skośnikiem buraczakiem to 0,3 kg/ha. Preparat ten możemy stosować raz w sezonie, a okres karencji wynosi 28 dni.

źródło: Sumi Agro

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x