niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Sfrustrowane organizacje rolnicze domagają się szczegółowej oceny skutków nowej polityki WPR

spot_img

Krytyka strategii od pola do stołu nie ustaje. W tym tygodniu 27 europejskich stowarzyszeń branżowych w sektorze rolnym wydało oświadczenie wzywające europejskich decydentów, by nie przymykali oczu na negatywne skutki strategii i wystosowali “zrozumiałą” ocenę skutków nowej polityki WPR. 

Unijna produkcja zmierza ku katastrofie 

“Czas na działania polityczne wokół strategii „od pola do stołu” już minął.  Teraz trzeba zająć się analizą dostępnych danych.” – poinformowali w apelu przedstawiciele. 

Sygnatariusze  wskazują na badania przeprowadzone przez USDA, HFFA Research, Wspólne Centrum Badawcze (JRC), Uniwersytet w Kilonii oraz Uniwersytet i Badania w Wageningen (WUR) dotyczące strategii „od pola do stołu” i bioróżnorodności. Wszystkie badania opierają się na innej metodologii i przyjmują różne perspektywy, ale dochodzą do tego samego wniosku. Produkcja rolna spada dość drastycznie na niektórych obszarach i w przypadku niektórych produktów. Na ten przykład:

  • Badanie WCB prognozuje, że oczekiwany spadek o 40-60% emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez unijne rolnictwo wywołany wdrażaniem celów strategii „od pola do stołu” doprowadzi do outsourcingu europejskiej produkcji rolnej do państw trzecich łącznie z wytwarzanymi przez nią emisjami.
  • Badanie zrealizowane przez Uniwersytet Kiloński sugeruje, że Europa mogłaby stać się importerem netto żywności, co pozostaje w bezpośredniej sprzeczności z promowaną w czasie kryzysu covidowego otwartą, strategiczną niezależnością. Badanie przeprowadzone przez USDA pozwoliło dojść do wniosku, że cele strategii „od pola do stołu” mogą doprowadzić do zachwiania bezpieczeństwa żywnościowego 22 milionów ludzi.

Dane dobitnie pokazują, że środki mają wpływ na handel, dochody rolników i ostatecznie na ceny konsumpcyjne. Dostosowanie łańcucha żywnościowego w tych warunkach jeszcze bardziej go utrudnia, a wprowadzenie podatku od konsumpcji, zgodnie z propozycją Parlamentu Europejskiego, może uczynić go społecznie niesprawiedliwym.

Ambicje ponad możliwości

 Przedstawiciele Copa Cogeca są pewni, że cele polityczne nie mające poparcia w faktach naukowych będą mieć niszczący wpływ na europejskie rolnictwo. 

“Najświeższe studium przeprowadzone w Wageningen, rozważające różne scenariusze, jasno pokazuje, że ocenianie skutków strategii „od pola do stołu” bez kontekstu, tak jak wydaje się to robić w tej chwili Komisja, pozwoli na stworzenie jedynie częściowego obrazu rzeczywistości, w której będą musieli funkcjonować rolnicy i inne podmioty sektora rolno- spożywczego. “ – czytamy w oświadczeniu.

Niestety nowa polityka WPR może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Eksperci wskazują, że efektem zmian będzie zwiększony import z krajów poza europejskich – co z kolei będzie źródłem potencjalnych zagrożeń w obszarze polityki i bezpieczeństwa żywnościowego europejskich konsumentów. Strategia “od pola do stołu“ i “bioróżnorodności” zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas podjąć działania by konsekwencje zmian nie zachwiały bezpieczeństwem żywnościowym.

źródło:copa-cogeca.eu
Zdj:unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x