środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Senat rezygnuje z pomysłu ograniczenia egzekucji komorniczej

spot_img

Jakiś czas temu pisaliśmy o kłopotach jakie niesie za sobą dla rolników nowelizacja ustawy Kodeksu Postępowania Cywilnego. W związku z tym Związek Banków Polskich oraz przedstawiciele rolników, izb rolniczych i organizacji działających w otoczeniu rolnictwa zaapelowali do Rządu i jednostek o pilne skorygowanie przepisów. 12 stycznia do Sejmu trafił Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy, który uchyla wcześniejsze zmiany.

Nowelizacja do poprawki

Celem ustawy zgodnie z uzasadnieniem jest ochrona rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne w przypadku skierowania egzekucji do należącego do niego majątku. W praktyce oznacza to, że wyszczególnione elementy jak np. nieruchomości rolnika w ramach zadłużania finansowego nie mogą być zajęte przez komornika co sprawia, że udzielanie kredytu rolnikowi staje się operacją ryzykowną. Związek Banków Polskich przekazał, ze taki zabieg zablokuje udzielanie kredytów ze strony banku przedsiębiorcom rolnym.

Projekt ustawy wraz ze zmianami trafił do sejmu. Senat zdecydował się na przywrócenie, skreślonego przepisu § 5 rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji. Zgodnie z nim przepisów rozporządzenia nie stosowano w wypadku równoczesnego skierowania egzekucji do wszystkich nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego prowadzonego przez dłużnika. Proponowane rozwiązanie ma zapobiec zgłaszanym problemom z ustanawianiem zabezpieczeń wymaganych przy udzielaniu kredytów i pożyczek rolnikom.

 Ponadto zrezygnowano z wymogu wpisu hipoteki na rzecz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na pierwszym miejscu w księdze wieczystej, co umożliwi KOWR udzielanie pomocy publicznej w formie gwarancji zabezpieczającej spłatę kredytu restrukturyzacyjnego.

Źródło:wir.org.pl

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x