piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Salmonelloza na unijnym celowniku!

spot_img

Komitet Monitorujący Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zadecydował o uzupełnieniu programu o operację pn.: „Dopłaty do składek z tytułu ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt w ramach działania: „Zarządzanie ryzykiem” i podziałania „Ubezpieczenie upraw, zwierząt i roślin” PROW. Decyzja to dowód na to jak dużą wagę do problemu salmomellozy (bo o tę chorobę na obecnym etapie tu chodzi), przykładają władze Unii Europejskiej.

Dofinansowanie umów ubezpieczenia 

Komitet Monitorujący tworzy więc możliwość dofinansowania kosztów zawarcia umów ubezpieczenia na warunkach komercyjnych z tytułu ubezpieczenia od strat spowodowanych chorobami zwierząt, do których nie jest stosowane wsparcie w ramach programów pomocy krajowej. 

To spory postęp w sprawie bo rodzajem ryzyka objętym ubezpieczeniem jest właśnie Salmonelloza. A nowe działanie PROW wynika ze zniesienia przez polski Rząd możliwości pozyskania przez hodowców drobiu odszkodowań wypłacanych ze środków budżetu państwa w przypadku wystąpienia Salmonelloz drobiu (poza stadami reprodukcyjnymi). 

Dodajmy, że Salmonellozę definiuje się jako zakaźną i zaraźliwą, bakteryjną chorobę wszystkich gatunków zwierząt, która od nich właśnie przenosić się może na człowieka. Natomiast głównym jej rezerwuarem są zwierzęta rzeźne (drób, świnie, bydło). 

Zaangażować hodowców

Unijne wsparcie podnieść ma też poziom zaangażowania  hodowców w zarządzanie ryzykiem, a to dzięki wsparciu dla wykupu polis ubezpieczeniowych. Zdaniem władz UE ważny jest też wzrost świadomości i odpowiedzialności hodowców w zakresie bioasekuracji i działań naprawczych zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby wśród zwierząt. 

Kto jest uprawniony?

Wdrażanie działania podzielono na etap pilotażowy  wyłącznie dla producentów drobiu. Natomiast w drugim etapie zostanie nim objęty każdy producent ponoszący straty w wyniku wystąpienia Salmonelloz. 

W fazie pilotażu działanie obejmować będzie: drób rzeźny (kurczęta, gęsi i indyki) i drób nieśny z wyłączeniem hodowców stad reprodukcyjnych. A ochroną ubezpieczeniową będą objęte straty, które przekroczą 20% średniej rocznej produkcji z poprzednich trzech lat lub średniej z trzech lat opartej na okresie pięciu wcześniejszych lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej. 
Do obliczenia średniej rocznej produkcji drobiu przez danego producenta, która uległa zniszczeniu będzie służyć ewidencja prowadzona do celów podatkowych lub ewidencja prowadzona przez inspekcję weterynaryjną oraz średnie ceny skupu drobiu.

W fazie pilotażu przewidywane dopłaty sięgną wysokości do 70% poniesionych kosztów ubezpieczenia drobiu od strat spowodowanych Salmonellozami 

Próg 1000 sztuk

Pomoc może być przyznana producentowi drobiu, który w umowie ubezpieczenia ubezpieczy od strat spowodowanych Salmonellozami:

– co najmniej 1000 szt. kurcząt rzeźnych,

– co najmniej 1000 szt. gęsi rzeźnych,

– co najmniej 1000 szt. indyków rzeźnych,

– co najmniej 1000 szt. drobiu nieśnego.

Dwa nabory i koszty

Przewiduje się dwa nabory wniosków w roku. Wsparcie polegać będzie na refundacji 70% kosztów ubezpieczenia. Do kosztów kwalifikowalnych zaliczono koszt zakupu ubezpieczenia potwierdzony dokumentem dokonania płatności przez producenta drobiu na rzecz zakładu ubezpieczeń, z którym producent drobiu zawarł umowę.

Źródło: Komitet Monitorujący PROW
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x