niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Salmonella w gospodarstwie? Rząd szykuje pomoc dla rolników

spot_img

Dzięki nowemu działaniu o nazwie „Zarządzanie ryzykiem” każdy rolnik, który posiada umowę ubezpieczenia drobiu, bydła lub świń od ryzyka szkód spowodowanych bakterią salmonella otrzyma pomoc w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Pomoc w formie refundacji 70 proc. składki ubezpieczenia

Jak napisano w uzasadnieniu, zakres spraw będących przedmiotem tego projektu rozporządzenia nie był dotychczas regulowany. Przesłanką do jego przygotowania jest zgoda Komisji Europejskiej na zmianę zakresu PROW 2014–2020. W projekcie rozporządzenia zaplanowano pomoc dla producenta rolnego w formie refundacji 70 proc. składki ubezpieczenia drobiu, bydła lub świń od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą.

Zakład ubezpieczeń odpowiada za szkody wynoszące powyżej 20 proc. sumy ubezpieczenia, jeżeli dopłaty do składek nie są finansowane z udziałem innych środków publicznych oraz suma ubezpieczenia nie jest większa od średniej rocznej produkcji ubezpieczanych zwierząt z poprzednich trzech lat. Średnia roczna produkcja jest ustalana na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wielkość prowadzonej produkcji zwierzęcej w gospodarstwie rolnym.

Warunkiem pomocy liczebność stada

Pomoc może być przyznana producentowi rolnemu, który w umowie ubezpieczenia ubezpieczy od strat dochodów spowodowanych salmonellą: co najmniej 1000 szt. kurcząt rzeźnych lub gęsi rzeźnych, lub indyków rzeźnych, lub drobiu nieśnego, lub co najmniej cztery krowy, lub co najmniej 14 świń. Preferencyjnym ubezpieczeniem nie będzie objęty chów kaczek, ze względu na ich niezachorowalność na tę chorobę.

Zdaniem ministerstwa rolnictwa, wymogi w zakresie bioasekuracji stawiane przez zakłady ubezpieczeń producentom umożliwią zmniejszenie zagrożenia wystąpienia tej choroby. Jednoczenie zastosowanie dopłat do składek ubezpieczeniowych zachęci producentów do korzystania z tego rodzaju instrumentu wsparcia.

Terminy składania i przyznawania pomocy

Pomoc będzie wypłacana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie 14 dni od dnia wydania przez kierownika biura powiatowego Agencji decyzji o przyznaniu pomocy na rachunek producenta rolnego. Terminy składania wniosków o przyznanie pomocy będą ogłaszane przez prezesa ARiMR dwa razy w roku na 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków na stronie internetowej Agencji.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Źródło:bankier.pl
Zdj: unsplash

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x