wtorek, 28 listopada, 2023
spot_img

Rządowy plan wykluczenia wsi?

spot_img

Ogólnopolski Ruch Rolników AGRO-Unia wystosował oficjalne pismo do Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego w sprawie Krajowego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19 z finansowaniem ze środków Unii Europejskiej. 

Podziały za unijne pieniądze

AGRO-Unia jest zdania, że KPO powinien być planem na znoszenie podziałów między polską wsią, małymi miasteczkami, a dużymi miastami. Podczas gdy – w opinii organizacji – propozycje Rządu Mateusza Morawieckiego zmierzają do tego, by za unijne pieniądze z KPO jeszcze bardziej te podziały zwiększać. 

„Nalegamy by pieniądze Funduszu Odbudowy przyczyniły się do wzmocnienia gospodarstw domowych. Pieniądze muszą trafić do ludzi do gospodarstw domowych, a nie do korporacji czy spółek skarbu państwa” – czytamy w piśmie AGRO-Unii.

Stworzyliście plan dyskryminacji 

Wypracowany przez rząd PiS z udziałem Lewicy plan wydawania pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie uwzględnia mieszkańców wsi i małych miasteczek. Stworzyliście wspólnie plan dyskryminacji polskiej prowincji. Od początku 2021 roku AGRO-Unia pyta ile pieniędzy z KPO będzie przeznaczonych na polską prowincje? Nie dostaliśmy odpowiedzi na żadne z zadawanych przez nas pytań. Chcemy wiedzieć ile pieniędzy według waszego podziału trafi na polską wieś?”– stwierdza stanowczo AGRO-Unia.

Zapomniano o 40 procentach Polaków?

AGRO-Unia podkreśla też, że 40%, czyli blisko 15 milionów  obywateli Polski, mieszka na wsi. Niedopuszczalna jest więc obecna polityka i wykluczanie tej ogromnej części społeczeństwa. Dlatego 40% z Funduszu Odbudowy, w tym z KPO, winno trafić na polską wieś.

AGRO-Unia stawia na rolnictwo nowoczesne i innowacyjne. Produkcja żywności powinna tworzyć symbiozę z przyrodą. W piśmie do Premiera rolnicy zapisali, że: 
To jest nasze wspólne zadanie na najbliższe lata. Zielona energia w rolnictwie to podstawa i gwarancja pewności niezależnej produkcji żywności najwyższej jakości. Cyfrowe rozwiązania w rolnictwie, produkcji i przetwórstwie żywności muszą zostać jak najszybciej wprowadzone. Brak pieniędzy przeznaczonych na ten cel będzie ciosem w polski rynek żywności. Nie został stworzony plan wzmacniania odporności i odbudowy rolnictwa i to pokazuje słabość polityki rolnej w Polsce”.

AGRO-Unia podkreśla też jak ważne są krótkie łańcuchy dostaw i dystrybucja żywności. 

Ukrócić apetyt spółek?

AGRO-Unia jest też przeciwna przekazywaniu środków z całego Funduszu Odbudowy w tym z KPO, do Spółek Skarbu Państwa, które jej zdaniem upomniały się o pieniądze na inwestycje związane ze skracaniem łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno spożywczym. 

W piśmie do Premiera AGRO-Unia stwierdza, że: 

Pieniądze wydane w taki sposób osłabią wolnorynkowość i równowagę konkurencji w Polsce. Należy podkreślić, że rolą spółek z udziałem Skarbu Państwa nie może być ograniczanie rozwoju rodzinnych firm i zabieranie pieniędzy na ich rozwój. Budowa potencjału w sektorze żywności musi należeć do rodzinnych firm, a nie do korporacji i spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Krytyka Rządu i Lewicy

AGRO-Unia krytykuje też Rząd Mateusza Morawieckiego i ugrupowanie Lewica za brak rozwiązań w kwestii rynkowego kryzysu i przewidywanego wzrostu cen żywności w skutek  pandemii COVID-19:

„Pominęliście podstawową potrzebę Polaków, czyli dostęp do żywności, a waszą nową transformację gospodarki chcecie zrobić kosztem najbiedniejszych. Nie zgadzamy się na to i My stajemy po stronie ludzi. Małe wioski i miasteczka to przede wszystkim ludzie, którym należy się dostęp do usług medycznych, którego dziś nie posiadają. Należy jak najszybciej zniwelować wykluczenie komunikacyjne wynikające z braku dostępu mieszkańców prowincji do komunikacji publicznej. Bardzo dużo mówi się o potrzebie budowy mieszkań w dużych miastach. My pytamy: ile pieniędzy z Funduszu Odbudowy będzie przeznaczonych na budownictwo mieszkań w małych miejscowościach? 

W liście AGRO-Unii do Premiera Mateusza Morawieckiego  organizacja ponowiła prośbę o spotkanie i podjęcie rozmów o obecnej sytuacji w rolnictwie. 

Źródło i foto: AGRO-Unia

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x