niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Rząd wprowadzi 0% VAT na nawozy!

spot_img

Podczas wtorkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowelizację tarczy antyinflacyjnej. Kluczowym założeniem jest zerowy VAT na żywność, gaz i nawozy. 

„To tarcza, która na całe państwo ma zadziałać nie tylko przez obniżenie inflacji, ale również ma pomóc pozostawić w portfelach Polaków więcej pieniędzy” – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu oprócz obniżenia cen żywności, nawozów czy kosztów energii zapowiedział ponadto spadek cen paliw na stacjach benzynowych.

„Większości Polakom sen z powiek spędzają wyższe rachunki. Nie ma co ukrywać, że taka sytuacja może jakiś czas potrwać. Wiadomo, że inflacja jest zjawiskiem, które zostało spowodowane przez czynniki zewnętrzne, ale jednak to my ponosimy ich cenę i musimy znaleźć odpowiednią odpowiedź”- mówił premier.  Obecną sytuację tłumaczył zewnętrznymi czynnikami energetycznymi podając przykład „rosyjskich manipulacji gazowych” oraz „nieodpowiedzialną, dogmatyczną politykę UE”.

Od kiedy ma obowiązywać nowe 0% VAT ?

Jak mówił we wtorek premier, wszystkie obniżki podatków, zaproponowane w ramach walki z inflacją, będą kosztować budżet państwa ok. 20 mld złotych. Wszystkie zaproponowane obniżki mają obowiązywać od 1 lutego na okres 6 miesięcy. Szczegóły reformy przedstawiamy poniżej: 

– obniżka VAT na paliwo z 22 proc. do 8 proc.

– obniżka VAT do na żywność do 0 proc.

– obniżka VAT na gaz do 0 proc.

– przedłużona obniżka do 5 proc. VAT na prąd.

– obniżka VAT na nawozy do z 8 proc. do 0 proc.

– objęcie opłat za gaz dzięki objęciu spółdzielni, szpitali i wspólnot taryfami gazowymi.

Czy pomysł rządu wypali i pomoże milionom Polaków w kryzysie ekonomicznym? To się okaże już wkrótce.

Źródło: money.pl/ polsatwnews.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x